50 yıllık arbede sona erdi: Yarı yarıya bölüştüler

Kanada ve Danimarka’nın, Kuzey Kutbu’ndaki Hans Adası’nı bölüşmek için muahedeye vardığı açıklandı.

Kanada Kuzey İşleri Bakanı Dan Vandal, iki ülke ortasında yaklaşık 50 yıldır süren milletlerarası sorunun, varılan mutabakatla sona erdiğini duyurdu.

ANLAŞMA ONAYLANDI

Kanada hükümeti, Kuzey Kutbu’ndaki Hans Adası üzerinde varılan muahedeyi onaylayan bir kurul buyruğu yayımladı.

Vandal, “Uzun müddettir görüşmeler sürüyordu. Değerli olan mutabakatın yapılmış olması.” dedi.

Bakan Vandal mutabakatın, bugün ilerleyen saatlerde düzenlenecek bir merasimle imzalanacağını ve merasime kendisinin de katılacağını söyledi.

Grönland’ın kuzey batısındaki yüzölçümü 1,3 kilometrekare olan büyük bir kaya modülünden ibaret ada, iki ülkenin de karasularına girdiği için onlarca yıl süren diplomatik uyuşmazlıkların konusu oldu.

Hans Adası, Kanada ve Grönland ortasındaki buzlu sulardan 180 metre dikey olarak yükseliyor. Her iki ülkenin de adadan tam olarak 18 kilometre uzakta olması milletlerarası hukuka nazaran ada üzerinde hak argüman etmelerine müsaade veriyor.

1973 YILINDAN BU YANA SAVAŞ KONUSU

Hans Adası üzerindeki uyuşmazlık, Kanada ve Danimarka’nın Nares Boğazı su yolu üzerinden bir hudut kurmaya çalıştığı 1973 yılına kadar uzanıyor.

Kanada 1984’te adaya bir bayrak dikti ve bir şişe Kanada viskisi bıraktı. İlerleyen saatlerde, Danimarka’nın Grönland İşleri Bakanı, adayı helikopterle ziyaret ederek bir Danimarka bayrağı dikti. Ayrıyeten bayrak direğinin altına bir Danimarka içkisi ve “Danimarka Adasına güzel geldiniz” yazan bir not bıraktı.

Danimarka Arktik Okyanusu devriye gemisi, 1988’de adaya bayrak direği dikerek üzerinde Danimarka bayrağı olan bir höyük inşa etti.

Kuzey Ellesmere Adası’nın haritasını çıkaran Kanadalı jeologlar, 2001’de Hans Adası’na çıktılar.

Kanada Savunma Bakanı Bill Graham, 2005’te sembolik bir hareketle Hans Adası’nda yürüyüşe çıktı. Bakan Graham adaya ayak basmadan bir hafta evvel, Kanada Kuvvetleri, Kanada bayrağı ve plaketi yerleştirdi. Bu gelişmeyi protesto eden Danimarka, Kanada büyükelçisini geri çağırdı.

KANADA AVRUPA’YA KOMŞU OLDU

Aynı yıl her iki ülke de “bayrak savaşını durdurma vaktinin geldiğini” söyleyerek adayla ilgili müzakereleri yine başlatmayı kabul etti.

Uzmanlar muahedeyi, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısına karşı birleşik bir cephe göstermek ismine sembolik bir hareket olarak nitelendiriyor.

Anlaşma Kanada’nın birinci kere Danimarka ile bir kara sonunu paylaştığı manasına da geliyor.

Related Posts

CHP’li Aylin Nazlıaka: ‘Sandık gelecek, saray sistemi bitecek’

CHP Bayan Kolları Genel Lideri Aylin Nazlıaka, YaşamHak otobüsü ile hafta sonu gittiği Kırşehir’de gündeme ait açıklamalar yaptı. Neşet Ertaş …

AK Parti MKYK toplanıyor! KPSS tartışmaları, dar gelirli için adımlar gündemde

MKYK’da şaibe nedeniyle KPSS’nin iptal edilmesi en önemli gündem olacak. KPSS’nin yanısıra ekonomide atılan adımlar da AK Parti MKYK’da ele …

Bahçeli: Zillet ittifakı PKK’nın kanlı istikametinde

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Uludere ziyaretinde yaptığı açıklamalara reaksiyon gösterdi. Bahçeli …

Maç sonu değerlendirmelerde bulunan Rıdvan Dilmen: Bu sezon dört büyükler yarışır

Süper Lig’in 1. haftasında Antalyaspor- Galatasaray ile karşılaştı. Maçı TV8,5 ekranlarında yayınlanan Yüzde Yüz Futbol programında Rıdvan …

İsrail’in akınları durmuyor: Sirenler çalıyor, akşam saatlerinde ateşkes bekleniyor

İsrail ordusundan yapılan açıklamaya nazaran, askeri uçaklar, İslami Cihad’ın roket ve havan fırlatma noktası olduğu gerekçesiyle üç başka …

İsrail’in saldırdığı Gazze Şeridi’nde meyyit sayısı 32’ye yükseldi

Filistin Sıhhat Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in Gazze’ye yönelik hücumları nedeniyle yaşanan kayıplara ait bilgi verildi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.