Akrep Nalan neden öldü? Kaç yaşında vefat etti? Akrep Nalanın…

Akrep Nalan’ın ölüm haberiyle bir devir daha kapandı. İlk albümünü 1991’de 2. albümünü ise 1994’te çıkaran Akrep Nalan, birçok dizide de rol almıştı. Şarkıları, oyunculuğu ve sempatikliği ile gönüllerde yer eden Akrep Nalan, 4 Mart 2022 Cuma günü hayata gözlerini yumdu. İşte Akrep Nalan hakkında merak edilen soruların yanıtları…

AKREP NALAN’IN GERÇEK İSMİ NEDİR?

Akrep Nalan olarak bilinen sanatçının gerçek ismi Füsun Nalan Açıl’dır…

AKREP NALAN KİMDİR, KAÇ YAŞINDAYDI?

Akrep Nalan, ismiyle bilinen Füsun Nalan Açın, 26 Nisan 1954 tarihinde Ankara, Yenimahalle’de dünyay geldi. Hasibe ve Vasfi Açın’ın tek çocuğu olan sevilen isim, ilkokulu Ankara’da Bahçelievler Alparslan İlkokulu’nda, ortaokulu Adana Kız Lisesi ve Uşak Ticaret Lisesi’nde tamamladı.

Ünlü olmadan önce,1972-1980 yılları arasında Şaban Karamancı Demir Çekme Fabrikası, Ahmet Karamancı Oksijen Fabrikası ve İnterfarma A.Ş.’de muhasebeci olarak çalışan Akrep Nalan, aynı zamanda bu yıllarda Ankara Sanatevi’nde tiyatro çalışmaları yaptı.

Hamdi Ortadirek isimli müzikli orta oyununda Savaş Yurttaş, Erol Demiröz, Selçuk Uluergüven ve Şener Kökkaya ile aynı sahneyi paylaşan Akrep Nalan, tiyatro ile birlikte barmaidlik yapmaya başladı.

6221c6bd66a97c2423af622d

Asıl ismi Nalan Açın olan ünlü isim, oynadığı at yarışında altılı tutturduğu atın adının “Akrep” olması ve o dönem gazete manşetlerinde gündemde yer alan Nalan Duman’ın lakabının “Akrep Nalan” olmasından esinlenerek çevresi Nalan Açın’a bu isimle seslendi. İlerleyen yıllarda bu lakabı sahne adı olarak kullanmaya devam etti.

Akrep Nalan, çocukluğundan beri müzikle ilgiliydi ve ilk profesyonel sahne çalışmasını 1980 yılında Hakkı Çağdaş’ın desteği ile “Goldfinger” gece kulübünde gerçekleştirdi.

Daha sonra Pirinç Otel, Bodrum Efe Bar, Paradise Ünlü Otel, gibi mekânlarda dinleyici kitlesini artırdı. Ardından İstanbul’da Paella, Kulüp 12, Küfe Memos, gibi yerlerde sahne aldı. Sonraki yıllarda İstanbul ve Türkiye’nin her yerinde şarkı söyledi.

Akrep Nalan ilk albümü “Dağ Çiçeği” ni 1991 yılında Vedat Sakman ve Halis Bütünley’in desteğiyle çıkardı.

Daha sonra Selim Atakan’ın desteği ile 1994 yılında “Zil Zurna Sevdalar” isimli ikinci albümünü yayınladı. İlk iki albümde yer alan “Halikarnas”, “Fânî Dünya”, “Karlar Düşer” parçaları ile ses getirdi.

1994 yılında Zirvedekiler, 1997 yılında Baskül Ailesi, 2003-2005 yıllarında Hayat Bilgisi, 2003 yılında Peki Olur Şekerim ve 2004 yılında Aşk Mahkumu dizi ve filmlerinde oyunculuk yaptı.  

AKREP NALAN NEDEN ÖLDÜ? HASTALIĞI NEYDİ?

Akrep Nalan’ın ölüm haberi menajer Özgür Aras’ın sosyal medya paylaşımıyla duyuldu. Akrep Nalan’ın bir süredir sağlık problemleriyle mücadele ettiği biliniyordu ancak ölüm nedenine ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.