Ali Babacan’dan Merkez Bankası’na reaksiyon

DEVA Partisi önderi Babacan, Merkez Bankası’nın açıklamasına reaksiyon göstererek, “Biz savaş vakti enflasyonu tek haneye indirirken mazeret aramadık” sözlerini kullandı.

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan’ın Karadeniz gezisi sürüyor. Babacan, Artvin’de partisinin vilayet binasının açılışını gerçekleştirdi. Artvin’de yaptığı konuşmada Babacan şu tabirleri kullandı:

* “Enflasyon %200’lerde, üç haneye çıktı değil mi? Biz 34 yıl iki hane, üç hane süren enflasyonu aldık tek haneye indirdik. Dün Merkez Bankası ne diyor? Global barış sağlanırsa ben de enflasyonu indireceğim, diyor. Lafa bak ya! Bizim enflasyonu, bizim artırımları global barışa bağlıyor. Hani 1960’larda hippiler vardı ya, barış barış diye dolaşırlardı, onlara benziyor. Yahu biz enflasyonu düşürdük de Allah aşkına bunun mızmızlığını mı yaptık, mazeretini mi bulduk!

“KAFANIN DİKİNE GİDERSEN ÜLKEDE KRİZ ÇÖZÜLMEZ”

* 2003 yılında Irak’ta savaş çıktı. Amerika biliyorsunuz Irak’ın tamamını işgal etti. Bizim iktisadımızı de etkiledi o vakit. Ancak biz o yılın enflasyonunu %29’dan %18’e indirdik. PKK’nın çok ağır bir halde terör hücumlarına başladığı ve Irak savaşının devam ettiği 2004’te enflasyonu %18’den aldık %9’a indirdik. Tek haneye indirdik.

* Mazeret bulmadık, mazeret aramadık. Her türlü zorluğa karşın indirdik biz enflasyonu. Ancak nasıl indirdik? İşi ehline teslim ederek indirdik. ‘Benim alanım iktisat, ben ekonomistim’ deyip başın dikine gidersen, işte bu ülkede ne enflasyon düşer, ne artırımlar biter ne de bu ekonomik kriz çözülür.

* biraz evvel, cumadan çıktık, meydanda bir vatandaşımız dedi. ‘Ya çok çaldılar çırptılar, kaynağı nerede bulacaksınız’ dedi. Ben de dedim ki ‘Havuzun tabanı delik, çatlak, kaynak oradan akıp gidiyor’. Birinci yapacağımız iş havuzun çatlağını kapatmak. Ondan sonra havuz dolacak. Zira ülke büyük ülke.

* Bakın, bu yılın bütçesinde ne kadar faiz ödeyecekler biliyor musunuz? Meclis kapanmadan ek bütçe geçirdiler. Bu sene devlet bütçesinden ödenecek faiz tam 400 milyar TL. Eski parayla 400 katrilyon TL. Pekala, tarıma verilen takviye ne kadar? Bütün tarım takviyeleri; buğday, çay, fındık, mazot, gübre dayanakları, Ziraat Bankası kredileri…

* Tüm takviyeleri toplayın, hepsine 40 milyar TL ödenecek. Yani, tarıma verilen dayanağın 10 misli bu sene faiz olarak ödenecek. Cumhuriyet tarihinin en büyük faizini ödeyen hükümet oldu bu hükümet.”

“GENÇLER HAYATLARINI ÖTEKİ ÜLKELERDE ARIYORSA…”

* Soruyorum artık Artvin’e. Artvin’de yaşayan gençlerimiz kalmak istiyor mu? Gençler bir an evvel öbür yerlere gitmek istiyor değil mi? Zira babasına bakıyor, annesine bakıyor, Artvin’in durumuna bakıyor, memleketin durumuna bakıyor. İmkân varsa yurt dışına gideyim diyor.

* Gençlerin kaçmak istediği bir ülke, Gençlerin hayatlarını öbür ülkelerde aradığı bir ülke, ulusal ve yerli siyasetlerin uygulandığı ülke değildir. Şayet politikalarınız nitekim ulusal ve yerli ise bu ülkenin insanı sahiden bu ülkeyi sever ve yarınlarını bu ülkede kurmak ister.

* Şu 200 TL’lik banknot ne vakit tedavüle çıktı? 2009’da. Tedavüle girdiği zamanki pahası 123 Dolar’dı. Bugünkü kıymeti ne biliyor musunuz? 12 Dolar. Yani 111 Dolar kıymeti düşmüş bu paranın. Demek ki cebinde 200 TL taşıyan vatandaşlarımızın hepsinin cebinden her bir 200 Dolar için 111 Dolar çalınmış.

* Pekala, buradan soruyorum. Paranın pahasını pul etmek ulusallık ve yerlilik midir? Değildir. Ulusallık ve yerlilik nedir biliyor musunuz? Bu ülkenin parasının kıymetini korumaktır. Bu insanların aldıkları maaşın pahasını korumaktır. Bu ülkenin insanlarının satın alma gücünü yükseltmektir.

“GÜVENİ SAĞLAMAK İÇİN OLMAZSA OLMAZ 8 MADDE”

* Her şeyin başı itimat. İnanç olmadan mümkün değil. İlla itimadı sağlamak zorundayız. Gençler soruyor bazen, itimadı nasıl sağlayacaksınız diye. Bir dakikada, sekiz hususta özetleyeyim: Bir, konuşunca doğruyu söyleyeceksin. İki, kelam verince tutacaksın.

* Üç, emanete hıyanet etmeyeceksin. Dört, devlet yönetiyorsan her vakit hukukla, adaletle hareket edeceksin. Beş, ehliyetli, liyakatli takımlarla çalışacaksın. Altı, hiçbir vakit istişareyi terk etmeyeceksin. Yedi, şeffaf olacaksın, açık olacaksın. Sekiz, her vakit hesap vermeye açık olacaksın. Bunları yap, korkma.

* Bu ülkeyi yine ayağa kaldıracağız. Bu ülke yine kanatlanıp uçmaya başlayacak. Hiç yapmasak, hiç bilmesek diyebilirsiniz ki bu atıyor tutuyor. Lakin yaptık yahu. 2001-2002 krizini çözen takımın başındaydım. 2008-2009 krizini çözen grubun de başındaydım.

* Türkiye’nin dünyada en prestijli olduğu, kelamının en çok geçtiği devirde ben bu ülkenin Dış İşleri Bakanlığı’nı yaptım. Onun onurunu yaşadım. Bir ülkenin kelamının gücü nasıl artar, bir ülkeye inanç nasıl artar, bunu ben yaşadım, gördüm, yönettim. Onun için biz kendimize güveniyoruz, onun için ülkemize güveniyoruz.”

Related Posts

Türkiye’ye yönelik uçak seferleri artırılıyor

Cezayir Ulaştırma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya nazaran, başşehir Cezayir’in yanı sıra Annaba, Konstantin ve Vahran (Oran) kentlerinden …

Bakan Karaismailoğlu: Avrupa havalimanlarında kaos, Türkiye havalimanlarında konfor var

Bir dizi toplantıya katılmak için Osmaniye’ye gelen ​Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ilk olarak Kadirli Belediyesini ziyaret …

ABD’nin enflasyon rakamları açıklandı

ABD’de enflasyon akaryakıt fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle beklentilerin altında kalırken, Fed’in üzerindeki agresif sıkılaşma baskısını da bir …

Nakit akışını kolaylaştırdı

Yapılan açıklamaya göre Şekerbank, yeni ürünü Şeker POS Kredisi ile banka POS’unu kullanan ve blokeli çalışan müşterilerine ilave teminat …

Gıda Komitesi’nde kış hazırlığı

Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi, yem fiyatlarındaki gelişmelere karşı alınabilecek tedbirler için yol haritası …

Üretimi artıracak yeni modeller masada

Aysel YÜCEL / OTONOMİTAYSAD Başkanı Albert Saydam, Türk otomotiv sektöründe yeni model yatırımlarının yolda olduğunun sinyallerini verdi. Saydam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.