Ankara Barosu seçimi öncesi Demokratik Sol Avukatlar Kümesi ön seçime gidiyor: 6 aday yarışacak

ANKARA- Ankara Barosu, Olağan Genel Şurası’nı ekim ayında yapmaya hazırlanırken, geçmiş periyottaki liderleri çıkaran Demokratik Sol Avukatlar Grubu’nda (DSA) ‘çok adaylı’ büyük bir yarış yaşanıyor.

Seçimlere 5 ay kala lider adaylarını belirlemek üzere 2 Haziran Perşembe günü önseçime gidecek olan kümede, 6 aday yarışacak.

Erinç Sağkan’ın Türkiye Barolar Birliği (TBB) Lideri seçilmesinin akabinde idare heyeti kararıyla başkanlığa getirilen ve 3 ay sonra vazifesinden istifa eden Kemal Koranel’in yine aday adayı olduğu önseçimde, Veysel Kırıcı, Şenal Sarıhan, Mustafa Köroğlu, Hava Orhon ve Deniz Aksoy, avukatların oylarına talip olacak.

Kazanan, ekim ayında yapılacak baro seçimlerinde DSA’nın adayı olacak.
düzce escort

ADAY ADAYI SAYISI 10’DAN 6’YA DÜŞTÜ

Demokratik Sol Avukatlar Grubu’ndan yakın vakte kadar aday adaylığını açıklayan 10 isim vardı. Bu isimlerden kimileri önseçime kısa mühlet kala adaylıktan ya farklı bir aday lehine ya da büsbütün çekildi. Bu isimlerden Ömer Faruk Eminagaoğlu kısa mühlet evvel adaylıktan çekilirken, tekrar adaylıklarını açıklayan Çağlar Özel, Şenal Sarıhan lehine Ali Özdemir, Mustafa Köroğlu lehine Onur Tatar ise Veysel Kırıcı lehine yarışa katılmayacak.

SEÇİM GERGİN BİR ORTAMDA GEÇECEK

Geçmiş yıllara oranla ‘daha çok katılımlı’ bir ön seçime hazırlanan Demokratik Sol Avukatlar Grubu’ndaki ‘aday adayı’ patlaması, Erinç Sağkan’ın Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı’na seçilmesinin akabinde baroda yaşanan krizlerin bir sonucu olarak görülüyor.

Sağkan’ın gidişiyle başta ‘rapor krizi’ ile sarsılan Ankara Barosu, akabinde gelen istifalar ve vazifeden almalarla birçok defa gündem oldu. Baro kulislerinde bu krizlerin Demokratik Sol Avukatlar Grubu’nu sarstığı konuşulurken, 2 Haziran’da yapılacak önseçimin de çok gergin bir ortamda yapılacağı söz ediliyor.

TARİHE DE YANSILAR VAR

Önseçim tarihinin 2 Haziran Perşembe olarak belirlenmesine de avukatlar yansılı. ‘Bölünmüş adliye’ sorunu ile gündeme gelen Ankara’da bilhassa emekçi avukatların o gün oy kullanmakta zorlanacağı konuşuluyor.

Gerçekten Ankara Barosu’na kayıtlı bir avukat, “Avukatların duruşmalar açısından en ağır iki günü salı ve perşembe günledir. DSA önseçimi de perşembe yapılıyor ki Aksoy’u istemeyen çok sayıda emekçi avukat o gün seçime katılamasın” sözlerine yer verdi.

ÖNSEÇİM 3 ADAY ORTASINDA GEÇECEK

Baro seçimleri öncesinde Demokratik Sol Avukatlar Grubu’ndan aday adaylığını açıklayan avukatlar ortasında da ‘taht kavgaları’ olduğu konuşuluyor. Lider aday adaylarından Deniz Aksoy’a baro idare şurasını dizayn ettiği tenkitleri yöneltilirken, Kemal Koronel’e karşı da ‘rapor krizi’ ve ‘aidat tebligatı’ sürecindeki sorumluluğu gerekçesiyle yansılar var.

Önseçim öncesinde Demokratik Sol Avukatlar Kümesi tarafından evvelki gün düzenlenen ve 6 adayın da katılması beklenen ortak canlı yayına Kemal Koranel ile Deniz Aksoy katılmadı. Bu durum kulislere lider adayları ortasındaki uyuşmazlık olarak yansırken, öteki dört aday adayı yayın sonrası dayanışma bildirisi verdi. Kulislerde ayrıyeten 2 Haziran Perşembe günü yapılacak önseçimin Deniz Aksoy, Mustafa Köroğlu ve Kemal Koranel ortasında geçeceği konuşuluyor.

‘ÖNSEÇİMDEN DENİZ AKSOY ÇIKARSA SEÇİMİ TANIMAYACAKLAR’ İDDİASI’

Kulislerde konuşulan bir öbür sav ise önseçimden Deniz Aksoy’un aday olarak çıkması durumunda aday adayı olan kimi isimlerin seçim sonucunu tanımayacağı istikametinde. Bunun da ‘yeni bir çatı aday’ etrafında birleşmeye neden olacağı, ekim ayında yapılacak baro seçimlerine bu halde gidilebileceği konuşuluyor.

ADAY ADAYLARI SÜRECİ KIYMETLENDİRDİ

Geçmiş periyottaki liderleri çıkaran Demokratik Sol Avukatlar Grubu’nun adayları ise seçim sürecini şu halde kıymetlendiriyor:

Kemal Koranel

Kemal Koranel: Baro başkanlığı sürecimde benim karşı oylarıma karşın üç kriz patlak verdi. Birincisi ‘rapor krizi’ ikincisi ‘üç heyet liderimizin vazifeden alınması’, üçüncüsü de ‘aidat’ kriziydi. Ben de sürecin sonunda genç meslektaşlarımızın yanında durmak için istifa ettim. Birilerinin dediği üzere kaçmadım. Baro başkanlığı gücünü elimin karşıtıyla ittim ve bu uğraşa bir Ankara Barosu avukatı olarak devam ettim. Bunun için çalışmalarımı yapıyorum. Ankara Barosu tarihinin en büyük farkıyla 2 Haziran’da önseçimde birinci olacağız.

Deniz Aksoy

Deniz Aksoy: Ankara Barosu’nun çeşitli şuralarında yıllarca emek harcadım, çok hizmet ettim. Doğal olarak da son 20 yılda alanda faal olan biriyim. Bunun getirdiği hürmet ve sevgi var; lakin bunu çekemeyenler var ve beni güçlü gördükleri için saldırıyorlar. Tüm adaylar bana karşı seçim çalışması yürüttü lakin birçok geçmişte benden dayanak aldı. Samimi olan ve mesleğe hizmet edecek olan tek aday benim.

Veysel Kırıcı

Veysel Kırıcı: Avukatlık mesleği ekonomik olarak, prestij olarak her geçen günü geriye giderken, bugün Ankara Barosu’nun gereksiz tartışmalar içerisinde taht arbedeleriyle, istifalarla gündeme gelmesini kabul edemiyorum. Ankara Barosu, bugün İnsan Hakları Kurulu’nun hazırladığı azap raporunu açıklayamaz hale geldi. Tahlil üreten bir Ankara Barosu için başkanlığa aday oldum.

Şenal Sarıhan:

Şenal Sarıhan: Demokratik ve iştirakçi bir halde yönetilen, meslek ve meslektaş odaklı baro amacını gerçekleştirebiliriz. Bunun için Baro Meclisi’ni, baro heyet ve merkezlerinin yönergelerini çıkarmaya yetkili olarak yine kuracağız. Her türlü ayrımcılığın karşısında temel insan hak ve özgürlükler için çaba edeceğiz. Bu manada cinsel yönelimi, etnik kimliği üzere ayrımcılığa uğrayan başta meslektaşlarımız olmak üzere tüm bireyler için çalışmalar yürüteceğiz. Bayanların hukuka, yaşama ve dünyaya dair taleplerine ait, toplumsal cinsiyet eşitliği uğraşında yerini almış bir baro olacağız.

Mustafa Köroğlu

Mustafa Köroğlu: Bu tertibi değiştirmek için sana gereksinimim var. Biliyorum, çok bulmadın. Meçhullükten yoruldun. Baroya kırgın ve kızgınsın. Tahminen ekonomik olarak çıkmazdasın. Nefes alamıyorsun. Emin ol yalnız değilsin. Umuduna, inancına, sesine gereksinimim var. Zira bu sistemi daima birlikte değiştirebiliriz. Gel, 2 Haziran Perşembe sana ilişkin olanı geri alalım.

Hava Orhon

Hava Orhon: Ankara Barosu’nun birinci bayan çoğunluklu şuraları ile delegasyonunu bizim listemizde mevcut. 10 şahıstan oluşan idare heyetinde 6 bayan var. Baromuzun kapılarını tüm meslektaşlara açarak, akılcı ve gerçekçi tahlillere daima birlikte ulaşmak, birlikte üretmek, birlikte yönetmek, her zorlukta omuz omuza çaba etmek üzere, işaret edilerek değil, seçilerek lider olmaya talibim. Seçildiğim takdirde, baro heyetlerinde eşit temsilin sağlanarak bilgi ve tecrübeyle hizmet verilmesine, çoğulcu, demokratik, şeffaf ve hesap verebilir bir baro kuracağımıza kelam veriyorum. Bugün elimizi taşın altına koyma zamanı!

Related Posts

İzmir’de beş bin yıllık mermer idol bulundu

İzmir’in birinci insanlarının yaşadığı yerlerden Yassıtepe Höyüğü’nde 5 bin yıllık mermer idol bulundu. Hafriyat Lideri Doç. Dr. Zafer Derin …

Bakan Akar’dan Libya ve İngiltere ile görüşme

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya Yüksek Devlet Kurulu Lideri Halid Ammar el-Mişri ile bakanlıkta, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ile …

Soylu: Kendimize bugünden itibaren bir yıl süreç koyduk

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Almanya Yerbilimleri Enstitüsü’nün (GFZ) ortaklaşa düzenlediği “Marmara Bölgesi’nde …

Lütfü Savaş: “3 transfer daha yapmayı düşünüyoruz”

Hatay Büyükşehir Belediye Lideri ve Hatayspor Onursal Lideri Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatayspor’un son durumu ve transfer konusunu kıymetlendirdi. 3 …

Dünya, Arda Güler-Messi benzerliğini konuşuyor! Kasımpaşa maçındaki golü olay oldu

Kasımpaşa’yı 6 golle deviren Fenerbahçe’de sonradan oyuna girerek 2 gol atan Arda Güler maçın parlayan isimlerinden biri oldu. Genç yıldızın …

Zeytinburnu Belediyesi’nden öğrencilere burs müjdesi! Lider Ömer Arısoy açıkladı: Birinci sefer…

18-19 Haziran tarihlerinde 2022-YKS’ye giren yüz binlerce öğrenci, 15 Ağustos Pazartesi günü sabahı yerleştirme sonuçlarını öğrendi. Ölçme, Seçme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.