Bill Gates’e ilk saldırı mı… Alev alev yandı

Pazar akşamı Hollanda Almelo’daki çevrimiçi süpermarket firması Piknik’in dağıtım merkezinde büyük bir yangın çıktı. İtfaiye, Zeearend’deki binanın tamamen yandığını bildirdi. Gece saatlerinde, başlayan yangına itfaiye hemen müdahale etti.

İtfaiye birkaç araçla geldi ve yangına daha iyi müdahale edebilmek için drone ile binanın üzerine uçtu. Yangının çevredeki binalara sıçramaması için söndürme çalışmaları yapıldı.

Çevredeki yangından yoğun duman çıktığı görüldü. İtfaiye, mahalle sakinlerini dumandan uzak durmaları ve pencereleri ve kapıları kapalı tutmaları konusunda uyardı.

Yangının elektrik ünitesinin kısa devre yapmasından dolayı kaynaklandığından şüphelenen itfaiye ekipleri kesin sonuç için çalışmalarını sürdürdüğünü duyurdu.

Fakat bir süredir Hollanda’da devam eden çiftçilerin eylemleri sonrasında yangının çıkması şüphe yarattı.

Bill Gates tarafından fonlanan marketin yapay et üretiminin dağıtımında rol oynadığı biliniyordu.

Bu nedenle Hollanda’da hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin tepkisini çeken marketin ana dağıtım merkezinde yangın çıkması şüpheleri artırdı. Sabotaj ihtimali üzerinde duranların yanı sıra yangının son dönemdeki protestolarla da bağlantılı olabileceği iddia edildi.

Picnic firması 2015 yılında kuruldu ve şu anda Hollanda ve Almanya’da 125 şehirde market alışverişi dağıtımını sağlıyor.

Geçen yıl, uluslararası genişlemesini finanse etmek için Bill & Melinda Gates Vakfı da dahil olmak üzere çeşitli yatırımcılardan 600 milyon avro topladı.

NE OLMUŞTU

Hollanda’da hükümet, mahkemelerin iklim değişikliği hedeflerinin gerisinde kaldığı gerekçesiyle verdiği ihlal kararlarının sonrasında, ülkenin çoğu bölgesinde karbon emisyonunu yüzde 70, hatta bazı bölgelerinde yüzde 95 azaltma hedefi koymuştu. Bu karar pek çok çiftliğin tamamen kapanması, pek çok insanın işsiz kalması ile eşanlamlı.

İki bin üyesi olan “Köylüler Ayaklanın” isimli telegram grubunda yayımlananlar tam bir savaş çağrısıydı: “Lahey’i yakalım. Hükümet herkese savaş ilan etti. Eğer silahlı bir savaş istiyorsanız o da olacak.”

Karar sonrasında tarım ve hayvancılıkla uğraşan köylüler Hollanda’nın en can alıcı altı otoyolunu, plakalarını söktükleri çekici ve traktörlerle kapatarak hayatı felç ettiler. Epe Belediyesi’nin önünde saman balyalarını yakan çiftçiler şehirde paniğe neden olurken kırsal kesimdeki başka kasabada da toplanarak yüzlerce traktörle ses getiren bir gösteri yaptılar.

Related Posts

İzmir’de beş bin yıllık mermer idol bulundu

İzmir’in birinci insanlarının yaşadığı yerlerden Yassıtepe Höyüğü’nde 5 bin yıllık mermer idol bulundu. Hafriyat Lideri Doç. Dr. Zafer Derin …

Bakan Akar’dan Libya ve İngiltere ile görüşme

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya Yüksek Devlet Kurulu Lideri Halid Ammar el-Mişri ile bakanlıkta, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ile …

Soylu: Kendimize bugünden itibaren bir yıl süreç koyduk

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Almanya Yerbilimleri Enstitüsü’nün (GFZ) ortaklaşa düzenlediği “Marmara Bölgesi’nde …

Lütfü Savaş: “3 transfer daha yapmayı düşünüyoruz”

Hatay Büyükşehir Belediye Lideri ve Hatayspor Onursal Lideri Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatayspor’un son durumu ve transfer konusunu kıymetlendirdi. 3 …

Dünya, Arda Güler-Messi benzerliğini konuşuyor! Kasımpaşa maçındaki golü olay oldu

Kasımpaşa’yı 6 golle deviren Fenerbahçe’de sonradan oyuna girerek 2 gol atan Arda Güler maçın parlayan isimlerinden biri oldu. Genç yıldızın …

Zeytinburnu Belediyesi’nden öğrencilere burs müjdesi! Lider Ömer Arısoy açıkladı: Birinci sefer…

18-19 Haziran tarihlerinde 2022-YKS’ye giren yüz binlerce öğrenci, 15 Ağustos Pazartesi günü sabahı yerleştirme sonuçlarını öğrendi. Ölçme, Seçme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.