Bulgaristan meclisinde Ukrayna krizi çıktı

Petkov, Nova adlı özel televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Bulgaristan’ın başından beri Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini kınadığına dikkati çekti.

Hükümetin Rusya’nın saldırısını net bir şekilde kınadığını vurgulayan Petkov, “Ukrayna’nın yeri AB’dedir. Ülkenin güvenliği buna bağılıdır. Ukrayna’ya silah yardımında bulunmak, alabileceğimiz en doğru karar olur.” ifadesini kullandı.

Petkov, bu meselenin koalisyon üyeleri arasında ciddi görüş ayrılıklarına neden olduğuna işaret ederek şunları söyledi:

Başbakanı olarak benim koalisyon ortaklarım var. Bu ortaklarımın da net olarak beyan ettikleri, ‘geçemeyecekleri kırmızı çizgileri’ de var. Ukrayna’ya silah yollanmasından yana Demokratik Bulgaristan (DB) partisi, ‘bizim kırmızı çizgimiz budur’ diyor. Aksini savunan Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ise ‘bizim kırmızı çizgimiz de budur’ diyor. O yüzden onları Kiev’e birlikte gitmeye davet edeceğim çünkü ancak orada (silah yollanması konusunda) bilinçli bir karar alınabilir.”

Kiev seyahatini, parlamentonun Paskalya Bayramı dolayısıyla tatilde olacağı gelecek hafta planladığını belirten Petkov, “Umarım bizler birer lider olarak görevimizi yerine getirip gerekli adımları atabileceğiz. Her birimiz Bulgaristan’ın istikrarının ne kadar önemli olduğunu düşünür, ‘kırmızı çizgiler’ çizmeden ve bayrak açmadan önce ortak duruşumuzun ne olması gerektiğini anlarız.” değerlendirmesinde bulundu.

KOALİSYONDA ÇELİŞKİLİ TAVIRLAR

Bulgaristan, işgalin başından beri Ukrayna’dan yana net tavır aldı, Ukraynalı göçmenleri ağırlayıp bu ülkeye insani yardımda bulundu. İktidardaki koalisyon ortakları silah yardımı konusunda ise çelişkili tavır sergiledi.

Koalisyondaki görüş ayrılıkları, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba’nın, Bulgaristan’a yaptığı ziyareti sırasında ortaya çıkmıştı. Ziyarette Kuleba, Bulgaristan’ın Ukrayna’ya silah yardımı yapmasını talep etmişti.

Başbakan Petkov’un eş başkanlığını yaptığı ve iktidar koalisyonunun lideri olan Değişime Devam Partisi (PP) ile Televizyon sunucusu Slavi Rifonov’un Böyle Bir Halk Var Partisi (İTN) Ukrayna’ya silah gönderilmesini destekliyor.

Kentli ve soylu sağ görüşlü seçmenleri temsil eden Demokratik Bulgaristan Partisi (DB), Kuleba’nın ziyareti sonrası Ukrayna’ya silah yollanmasının şart olduğunu ve bunu “kırmızı çizgi” olarak beyan ederek aksi halde koalisyondan ayrılacağını bildirmişti.

İktidar koalisyonunun dördüncü ortağı komünist kökenli ve Rusya yanlısı Bulgaristan Sosyalist Partisinin (BSP) lideri Korneliya Ninova, “Ukrayna’ya yollanacak bir mermi bile koalisyondan ayrılmamıza neden olur.” ifadesini kullanmıştı.

Başbakan Yardımcılığı ve Ekonomi Bakanlığı görevlerini de üstlenen Ninova, Rusya’ya uygulanan yaptırımlara karşı çıkarak Bakan olarak Ukrayna’ya silah yollanmasını öngören hiçbir belgeye paraf atmayacağını bildirmişti.

Eski Başbakan Boyko Borisov’un ana muhalefet konumundaki Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar Partisi (GERB) ve üyelerinin çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) silah yollanmasından yana oy kullanacaklarını açıklamıştı.

Olası bir oylamada, 240 üyeli parlamentoda BSP’nin 26, muhalefetteki Yeniden Doğuş Partisi de 13 milletvekili “aleyhte” oy kullanacak. Ancak BSP’nin ayrılması halinde iktidar koalisyonu dağılacak.

Related Posts

Çin Başkonsolosluğu önünde protesto

Uluslararası Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği tarafından düzenlenen hareket saat 11.00’de Tarabya’da bulunan Çin Başkonsolosluğu …

Meteoroloji’den hava durumu raporu! Plan yapanlar dikkat

HAVA SICAKLIĞI: Kıymetli bir değişiklik olmayacağı, ülkemiz genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği varsayım ediliyor. RÜZGAR …

TFF’de sürpriz istifa

Hilmi Gökçınar, Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Danışmanlığı görevinden istifa ettiğini açıkladı. İstifa mesajını sosyal medya hesabından …

Fırat Kalkanı ve Barış Pınarı bölgelerinde 10 terörist öldürüldü

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), teröristlerin taciz ve akın teşebbüslerini cezasız bırakmıyor. Fırat Kalkanı ve Barış Pınarı bölgesinde barınan …

Sayıstay’ın öğrenci yurdu raporu: Kâr oranları mevzuata alışılmamış

Sayıştay’ın Gençlik ve Spor Bakanlığı 2021 yılı kontrol raporunda Ankara, Eskişehir, Bursa ve İstanbul vilayetlerinde öğrenci yurtlarında …

Önder Karaveli’den Beşiktaş itirafı! ‘Beni en çok yaralayan şey…’

Adanaspor’un yeni teknik direktörü Önder Karaveli, Beşiktaş’tan ayrılık süreci ve siyah-beyazlılarda teknik direktörlük görevinden ayrıldığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.