CHP’li Öztrak’tan reaksiyon çeken Finlandiya ve İsveç çıkışı

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündeme ait değerlendirmeler bulundu. Öztrak NATO üyeliği içi müracaatta bulunan Finlandiya ve İsveç hakkında da konuştu.

‘ERDOĞAN OY DEVŞİRMEK İÇİN…’

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olmak için yaptığı müracaat ve Türkiye’nin açıklamaları sorulan Faik Öztrak, “Geçtiğimiz günlerde Erdoğan çıktı, ‘İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine karşıyım’ dedi. Bir dış siyaset konusunu oy devşirmek için iç siyasete gereç etmeye başladı.” dedi.

Öztrak, şöyle devam etti:

“Yeni bir Rahip Brunson olayı, yeni bir FETÖ-BAE öyküsü, bir öbür Kaşıkçı belgesi aldatmacası sürecinin düğmesine bastı. Bu ortada sarayın sözcüsü de yabancı ajanslara ‘İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine kapıyı kapamıyoruz’ diye demeçler vermeyi de ihmal etmedi. Sonra Erdoğan vites yükseltti, Türkiye’ye gelmeyi planlayan İsveç ve Finlandiyalı yetkililer için ‘Bizi ikna etmeye geliyorlarsa boşuna gelmesinler’ dedi. Bugün de tıpkı şeyleri tekrarladı. Sarayın yaptığı birebir şey, dış siyasetten iç siyasete, siyasete rant devşirme… CHP olarak biz NATO’nun güçlenmesinden doğal ki memnuniyet duyarız lakin Türkiye’nin çıkarları da her şeyden evvel gelir. Müttefik diyeceğimiz ülkelerin, müttefiklik hukukuna hürmet duymalarını elbette bekleriz. Ulusal güvenliğimizi garanti edecek formda eldeki kozları kullanmak hükümetin misyonudur lakin bunu yaparken bir diplomatik yol yordam, bir kuyumcu hassasiyeti gerekir. İçerde öbür, Brüksel’de öbür konuşursanız sizi kimse ciddiye almaz. At pazarlığı yaptığınızı düşünürler.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.