‘Enflasyon sürat kesti’ demişti: Nebati’nin varsayımı Merkez’i aştı

Geçen hafta mayıs ayına ait enflasyon sayılarının açıklanmasının akabinde “Enflasyon sürat kesti” diyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonun 2022’yi yüzde 48-49’dan tamamlayacağını iddia etti. Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon varsayımı ise yüzde 42,8.

Geçen hafta mayıs ayına ait enflasyon sayılarının açıklanmasının akabinde “Enflasyon sürat kesti” diyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yıl sonu enflasyon varsayımı, Merkez Bankası’nın varsayımını de aştı.

Merkez Bankası 2022 Nisan’da açıkladığı yılın ikinci enflasyon raporunda 2022 yıl sonu enflasyon varsayımını yüzde 23,2’den yüzde 42,8’e yükseltmişti.

Milliyet gazetesinin haberine nazaran Nebati, enflasyonun 2022’yi yüzde 48-49 seviyesinde, 2023’ü ise yüzde 19.9 düzeyinde tamamlayacağını tabir etti.

‘FAİZ İNDİRİMİ DE ARTIRIMI DA DÜŞÜNÜLMÜYOR’

AKP’nin hafta sonu gerçekleştirdiği Kızılcahamam toplantısında milletvekillerin sorularına Nebati’nin şu cevapları verdiği belirtildi:

• Kısa vadede faiz artırımı da faiz indirimi de düşünülmüyor.

• Dolar kurundaki yükselişi durdurmak için hayata geçirilen ve bütçe üzerinde yaratacağı risk nedeniyle eleştirilen kur muhafazalı mevduat modeli devam edecek.

• Kur muhafazalı mevduatın geçtiğimiz Cuma günü prestijiyle bütçeye toplam maliyeti 21.1 milyar TL.

• Şayet bu sistemi devreye sokmasaydık ziyanımız 411 milyar lira olacaktı.

‘PETROLDEKİ ARTIŞIN POMPAYA YANSIMAMASI İÇİN…’

• Dış ticaret açığının fazla olmasının en büyük nedenlerinden birinin güç ithalatı. Hidroelektrik santralleriyle bu açığın kapatılması hedefleniyor.

• En kıymetli gayelerden biri, enflasyon oranlarında kalıcı bir düşüşün sağlanması.

• Turizm gelirlerindeki beklenen artış ve yağışların tesiriyle 2022 Ekim-Kasım aylarında tarımda yaşanacak verimlilik piyasaları canlandıracak.

• 2022 sonuna kadar enflasyonun baskılanması için birtakım araçlar devreye sokulabilecek.

• Petrol fiyatlarında yaşanabilecek beklenen artışların yıl sonuna kadar pompa fiyatlarına yansıtılmaması ile ilgili bir irade var. (REUTERS)

Related Posts

Schengen vizelerine ret: ‘Türk vatandaşlarına verilmemesinin gerekçesi artan iltica talepleri’

Bir süredir Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Türk vatandaşlarına Schengen vizesi başvurularında ret kararı verdiği dosyaların sayısının …

Türkiye’ye yönelik uçak seferleri artırılıyor

Cezayir Ulaştırma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya nazaran, başşehir Cezayir’in yanı sıra Annaba, Konstantin ve Vahran (Oran) kentlerinden …

Bakan Karaismailoğlu: Avrupa havalimanlarında kaos, Türkiye havalimanlarında konfor var

Bir dizi toplantıya katılmak için Osmaniye’ye gelen ​Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ilk olarak Kadirli Belediyesini ziyaret …

ABD’nin enflasyon rakamları açıklandı

ABD’de enflasyon akaryakıt fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle beklentilerin altında kalırken, Fed’in üzerindeki agresif sıkılaşma baskısını da bir …

Nakit akışını kolaylaştırdı

Yapılan açıklamaya göre Şekerbank, yeni ürünü Şeker POS Kredisi ile banka POS’unu kullanan ve blokeli çalışan müşterilerine ilave teminat …

Gıda Komitesi’nde kış hazırlığı

Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi, yem fiyatlarındaki gelişmelere karşı alınabilecek tedbirler için yol haritası …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.