Fenerbahçe’de film tartışması

Ocak 2021’de vizyona girmesi planlanan ancak pandemi nedeniyle çekimleri ertelenen ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ filmi hakkında bir gelişme yaşanmaması üzerine yönetmen Murat Şeker konuyu sosyal medyanın gündemine getirdi.

Filmin senaryosunu Ali Tanrıverdi ve Çağdaş Dinç ile birlikte yazan Şeker, filmin neden çekilmediğini sordu ve şu bilgileri paylaştı:

“Harrington Kupası’na odaklanan “Ya İstiklal Ya Ölüm” ne zaman çekilecek? 2019’da başladığımız projemize pandemi nedeniyle ara vermiştik.Tekrar çalışmalara başladık ki yönetimin başka bir şirkete de film için izin verdiğini öğrendik. Başkanı eleştirmemin sonucuymuş:) tam demokrasi”

“Geçen yıl Pareira döneminde Fenerbahçe herkese yenilirken eleştirel tivitler attığım için başkan tarafından üstüm çizildiği söylendi. Sonra başkan imzalı “sınırsız-süresiz” izin belgesini kullanmamam yönünde ihtarname yollandı. Profesyonel kimliğimle cezalandırılmak etik değil.”

Konu ile ilgili Fenerbahçe yönetiminden bir açıklama henüz yapılmadı.

‘Ya İstiklal Ya Ölüm’, cephede savaşan Kuvayi Milliye askerlerinden, kazandıkları maçlarla işgal altındaki İstanbullulara moral veren futbolcuları anlatıyor.

İstanbul’un işgal edildiği 5 yılda yaşananlar Murat Şeker tarafından ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ adıyla sinema filmi olarak çekilecekti. Filmde, Kuvayi Milliye’nin kahramanlıkları ve onlara temin ettikleri silahları sevk eden Fenerbahçeli sporcuların hikâyesi de yer alacaktı. Fenerbahçe’nin İngiltere Milli Takımı’nı General Harington Kupası’nda 2 – 1 yendiği efsanevi maçın hikâyesine de yer verilecekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir