İBB Bilimsel Danışma Kurulu’ndan mutasyon uyarısı

2 yıldır süren corona salgınında toplam vaka sayıları açısından Türkiye, Dünya’da 6. sırada, Avrupa’da ise 2. sırada yer alıyor.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, her gün ortalama 20 binden fazla kişi hastalanıyor ve 200 civarında yurttaş hayatını kaybediyor. Artan vakalara karşı alınacak önlemleri görüşen İBB Bilimsel Danışma Kurulu, önemli tavsiye kararları aldı.

ENİ VARYANT TEHLİKESİ KAPIDA

İBB Bilimsel Danışma Kurulu; “Kış aylarına girdiğimiz ve yeni bir varyant tehlikesinin kapıda olduğu bu dönemde lütfen kendi çevrenizde önlemlerinizi elden geldiğince alınız.

Biliyoruz ki sağlık kaynaklarının tüm dünyada adil paylaşıldığı, bilimin gereklerine göre başta yaygın aşılama olmak üzere pandemi kurallarına göre davranıldığı bir dünyada pandemiden korunmak, pandemiyi durdurmak mümkündür“ vurgusunda bulundu.

MASKE TAKMAYA DEVAM

İBB Bilimsel Danışma Kurulunun uyarıları şöyle:

-Kapalı alanlarda maske takmaya, mesafeyi korumaya ve havalandırmanın sağlanmasına dikkat edilmeli.

-Maske zorunlu haller dışında çıkarılmamalı, özellikle diğer insanlarla iki metre mesafenin korunamadığı açık alanlarda da titizlikle maske kullanılmalı.

-Kapalı ortamlarda pencerelerin açık olmasına dikkat edilmeli.

-Penceresi olmayan yerlerde havalandırma yüzde yüz temiz hava ile yapılmalı. Bu şekilde havalandırılmayan mekanlarda bulunulmamalı.

RESTORAN VE KAFELERE DİKKAT

-Açık alanı olmayan restoran ve kafelerde kalış süresi kısa tutulmalı, iki metre mesafenin korunmasına özen gösterilmeli.

-Toplu taşıma ve büyük kalabalıklarda mutlaka koruyuculuğu yüksek maske kullanılmalı.

AŞI HATIRLATMASI

İBB Bilimsel Danışma Kurulu aşının zorunluluğuna da dikkat çekti. Kurul, aşı olmayanların da aşılanması halk sağlığının korunması adına sağlanmalı görüşünü dile getirirken, hatırlatma dozunun gerekliliğine de işaret etti.   Ayrıca, aşı olmanın yanında maske, mesafe ve havalandırma önlemlerine aynı derecede özen göstermek gerektiği dile getirildi.

PCR TESTİ YAPTIRILMALI

İBB Bilimsel Danışma Kurulu, corona belirtilerinin griple karıştırılmaması için PCR testi yaptırılması önerisinde de bulundu. Kurul, “Kış aylarında grip ve diğer soğuk algınlığı virüsleri Covid-19 hastalığına benzer belirtilere neden olabilir. En ufak şüphe durumunda ya da burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük gibi solunum yolu enfeksiyonu belirtileri olduğunda, sağlık kurumuna başvurarak PCR testi yaptırılmalı. Pozitiflik durumunda gerekli izolasyon sağlanmalı“ denildi.

 

Related Posts

Kovid-19 vaka artışına karşı dikkatli olun uyarısı

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, koronavirüsün çok hızlı bulaştığını ve etkilerinin kişiden kişiye değiştiğini belirterek …

DSÖ’den ‘sıcak hava dalgası’na ait ikaz

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Yöneticisi Dr. Hans Kluge, son haftalarda Avrupa’yı tesiri altına alan ve can kayıplarına yol açan sıcak …

Bilim Karşılık Buldu: Erkekler Neden Daha Evvel Ölüyor?

Bilim gün geçtikçe gelişiyor ve hızlanıyor. Bilim adamları ise yeni yeni araştırmalar üzerinde çalışarak insanlığa yararlı oluyor. Son yapılan …

‘Yaz aylarında havuza girerken daha dikkatli olunmalı’

Kulak kanalı derisinde tipik olarak bakterilerin neden olduğu akut bir enfeksiyon olan dış kulak iltihabı, genellikle yüzdükten sonra kulakta …

Cildinizde Bu Lekeler Varsa Endişelenmelisiniz! Bu Belirtiler Varsa Çabucak Bir Doktora Koşun

Cilt kanseri en yaygın kanser tiplerinden biridir, lakin birebir vakitte tesirli bir biçimde tedavi edilebilen bir kanser tipidir. Lakin …

Dondurmanın bağırsak sıhhatine tesirleri nelerdir? Dondurma nasıl yapılır? Uzmanı açıkladı

Süt eserleri içinde epey fazla tercih edilen dondurmanın varlıklı bir besin içeriğine sahip, sindirimi kolay, kendine has tat, aroma ve tekstürü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.