İsrail Başbakanı Lapid: Kimse bize ateş etme talimatlarını dikte edemez

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN’ın haberine nazaran Lapid, İsrail deniz subaylarının mezuniyet merasiminde konuştu.

“Teröristlerin açtığı ateşe karşı kendini savunan İsrail ordusundaki bir askerin yargılanmasına müsaade vermeyeceğim.” diyen Lapid, Filistinli gazeteci Sevimli Ebu Akile’nin öldürülme olayını “teröristlerle çıkan çatışmadaki bir trajedi” olarak nitelendirdi.

İsrail ordusunun kasıtlı olarak saf insanları hiçbir vakit gaye almadığını öne süren Lapid, “Kimse bize ateş etme talimatlarını dikte edemez.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, 5 Eylül Pazartesi günü çatışmalarda temiz vatandaşların vurulmaması ve gazetecilerin korunması için ek adımların atılması talebiyle İsrailli ortaklarına baskılarını sürdüreceklerini söylemişti.

Patel’in kelamlarına reaksiyon gösteren İsrailli birinci yetkililerden Savunma Bakanı Benny Gantz, “İsrail Genelkurmay Lideri, operasyonel muhtaçlığa nazaran ateş açma konusunda talimat verebilecek yetkiye sahip tek kişidir.” tabirlerini kullanmıştı.

İsrailli asker ve kumandanların talimatları dikkatlice yerine getirmeye çalıştığını ve siyasi bir dahlin kelam konusu olmadığını sav eden Gantz, “İsrail ordusundaki askerler, vazifelerini yerine getirmeleri için tüm dayanaklara sahipler.” demişti.

Al Jazeera televizyonunun tecrübeli muhabiri Ebu Akile (51), 11 Mayıs’ta İsrail güçlerinin Batı Şeria’da bulunan Cenin kentindeki mülteci kampına düzenlediği baskını takip ettiği sırada, İsrail askerlerinin açtığı ateşle öldürülmüştü.

İsrail’in son raporu

İsrail ordusu 5 Eylül Pazartesi günü, Ebu Akile’nin öldürülmesiyle sonuçlanan olaya ait soruşturmasının kesin raporunu yayınlamıştı.

Ebu Akile’nin, “yanlışlıkla İsrail ordusunun ateşiyle öldürülmüş olma mümkünlüğünün yüksek olduğu” belirtilen raporda, şu tabirlere yer verilmişti:

“Özel bir misyon gücü tarafından yürütülen bir dizi soruşturmanın tamamlanmasının akabinde, Sayın Ebu Akile’yi vuran silahın kaynağını kesin olarak belirlemenin mümkün olmadığı görülüyor. Lakin, Ebu Akile’nin, İsrail ordusu askerlerine hayati tehlike arz eden rastgele yaylım ateşi açıldığı bir çatışma sırasında, Filistinli silahlı bireyler olarak tanımlanan şüphelileri maksat alan İsrail ordusunun ateşiyle kazara öldürülmüş olma mümkünlüğü yüksektir.”

KAYNAK: AA

Related Posts

Almanya’dan Rusya’ya bildiri: Moskova’dan gelen yansılar, Kiev’e takviyemizi daha da artırıyor

Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, Fransız mevkidaşı Sebastien Le Cornu ile Berlin’de yaptığı görüşmenin akabinde ortak basın …

Acil tıp teknikeri Betül, kamyonun altında kalarak can verdi

Ankara’nın Haymana ilçesinde devrilen kamyonun altında kalan acil tıp teknikeri hayatını yitirdi. Alınan bilgiye nazaran Ş.U’nun kullandığı 06 …

PFDK’dan, 5 Muhteşem Lig kulübüne ceza!

Türkiye Futbol Federasyonunun internet sitesinden yapılan açıklamada Beşiktaş’a, taraftarlarının neden olduğu berbat ve berbat tezahürat …

AK Parti Sözcüsü Çelik: Türkiye, barışın tesisi için en güçlü odaktır

AK Parti Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın …

Alzheimer Hastasıyla Zıtlaşmaktan Kaçının

Alzheimer hastalarıyla zıtlaşılmaması gerektiğini vurgulayan Nöroloji Uzmanı Dr. Şerife Deniz Ak Tura, “Alzheimer hastası ile zıtlaşmak …

Atatürk Üniversitesi’nde yangın paniği

Atatürk Üniversitesi merkez yemekhanesinin çatısında çıkan yangın paniğe neden oldu. Yaklaşık 1 saat süren müdahale sonucu yangın denetim altına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.