İstinaf, gri kategorideki PKK’lı terörist ile 6 sanığa verilen cezayı bozdu

Erzurum’un Karayazı ilçesinde AKP’li Belediye Meclis Üyesi Savcı Küçük ile yeğeni Ahmet Küçük’ü ‘kasten öldürmek’ kabahatinden yargılanan gri kategorideki terörist ‘Şevger’ kod isimli Muhammed Fadullah Kamış’a verilen 4 kere ağırlaştırılmış müebbet cezası ile terör örgütüne yardım etme cürmünden ceza alan 6 sanık hakkında ‘adam öldürmeye yardım etme’ kabahatinden verilen beraat kararı, İstinaf Mahkemesi tarafından bozuldu.

Karayazı ilçesi Turnagöl ile Anıtlı mahalleleri ortasındaki toprakta, 18 Haziran 2019’da terk edilmiş araçta hareketsiz 2 kişiyi görenler, jandarmaya haber verdi. Olay yerine gelen sıhhat vazifelileri AK Parti Karayazı Belediye Meclis Üyesi Savcı Küçük ile yeğeni Ahmet Küçük olduğu belirlenen 2 kişinin ömrünü yitirdiğini tespit etti.

Güvenlik güçlerinin araştırmasında, amca ve yeğeninin ‘Terörden Arananlar’ listesinde ‘gri’ kategoride yer alan PKK’lı terörist Muhammed Fadullah Kamış tarafından öldürüldüğü belirlendi. Horasan ilçesi Üst Tahir Hoca köyünde, 29 Temmuz 2019 sabahı terörist Muhammed Fadullah Kamış, üzerinde tabanca, 2 el bombası ve 4 adet M16 şarjörüyle yakalandı. Tutuklanan Muhammed Fadullah Kamış ile 8 sanık hakkında, olayla ilgili Erzurum 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

4 DEFA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBETTE ÇARPTIRILMIŞTI

Erzurum 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, yargılama sonunda İçişleri Bakanlığı’nın arananlar listesinde gri kategorideki PKK’lı Muhammed Fadullah Kamış’ı ‘Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma’, Savcı Küçük, Ahmet Küçük ve Mehmet Şefik Doğu’yu ‘kasten öldürme’ kabahatlerinden 4 kere ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına mahkum etti. Mahkeme heyeti, ayrıyeten Kamış’a, ‘görevi yaptırmamak için direnme’, ‘kanuna muhalif toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılma’, ‘toplantı ve yürüyüşlere silah yahut aletlerle katılma’, ‘ateşli silahlar ve bıçaklar ile öbür aletler hakkında kanun’, ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’, ‘konut dokunulmazlığını ihlal etme’ ve ‘nitelikli yağma’ hatalarından toplam 69 yıl 3 ay mahpus ve 45 bin 900 TL isimli para cezası verdi. Sanık Muhammed Fadullah Kamış, ‘kamu malına ziyan verme’ ve ‘silahlı tehdit’ hatalarından ise beraat etti.

Mahkeme heyeti ayrıyeten ‘silahlı terör örgütü PKK’ya bilerek ve isteyerek yardım etme’ kabahatinden sanıklar Emrah Polat’a 4 yıl 2 ay, Adil Bingöl ve Fesih Polat’a 3er yıl 1er ay 15er gün ve M. Sait Özcan ile Pınar Özcan’a ise 2şer yıl 1er ay mahpus cezası verdi. Sanıklardan Mehmet Kaya, silahlı terör örgütü PKK’ya üye olmak ve ateşli silahlar ve bıçaklar ile öteki aletler hakkında kanuna muhalefet kabahatlerinden 5 yıl mahpus ve 500 TL adli para cezasına çarptırıldı. Mahkeme, sanık Burhanettin Şahin’i ise ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ hatasından 6 yıl 10 ay 15 gün mahpus cezasına mahkum etti.

Aktif pişmanlıktan yararlanan Mahmut Çimendağ hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ cürmünden 2 yıl 1 ay mahpus cezası veren mahkeme heyeti, sanıklardan Burhanettin Şahin, Emrah Polat, Mahmut Çimendağ, Mehmet Kaya, Adil Bingöl ve Fesih Polat hakkında ‘adam öldürmeye yardım etme’ cürümlerinden beraat kararı verdi.

İSTİNAF KARARI BOZDU

Erzurum 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği karar, Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi’nde görüşüldü. 2’nci Ceza Dairesi, gri kategorideki terörist Muhammet Fadullah Kamış’a verilen 4 sefer ağırlaştırılmış müebbet ile 6 sanık hakkındaki ‘kasten adam öldürmeye yardım etme’ hatasından beraat kararlarını bozdu.

2’nci Ceza Dairesi, PKK’lı terörist Muhammed Fadullah Kamış hakkında, Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı, Iğdır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi ve Muş 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden belgeler bulunduğuna, bu belgelerin birleştirilerek kararın verilmesi gerektiğine hükmetti. Mahkeme kararında şu tabirlere yer verildi:

“Suç vasfının tayini ve yinelenmiş cezalandırmanın önlenmesi açısından ilgili belgeler getirtilip, sanığa yüklenen hareketlerin niteliği ile hukuku ve fiili kesintinin gerçekleşip gerçekleşmediği saptandıktan ve şartlarının varlığı halinde ilgili kovuşturma evraklarının dava/davalar açılması halinde ise soruşturma dosya/dosyalarının istinaf konusu dava ile birleştirilmesinden sonra tüm kanıtlar birlikte kıymetlendirilerek sanığın tüzel durumlarının takdir ve tayini gerektiği gözetilmeden yazılı biçimde karar kurulması.”

KONTAKLI HATA OLMALARI DİKKATE ALINDI

Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi, ‘kasten adam öldürmeye yardım etme’ hatasından beraatlerine karar verilen 6 sanıkla ilgili de kararını açıkladı. İstinaf, sanıkların üzerlerine atılı kabahatlerin sanık Muhammed Fadullah Kamış’ın üzerine atılı cürümlerle direkt ilişkili olduğu dikkate aldı. 2’nci Ceza Dairesi kararında şu sözler kullanıldı:

“Adil Bingöl, Burhanettin Şahin, Emrah Polat, Fesih Polat, Mahmut Çimendağ ve Mehmet Kaya hakkında üzerlerine atılı Savcı Küçük ve Ahmet Küçük’ün öldürülmesi olaylarıyla ilgili taammüden adam öldürmeye yardım etme kabahatinden başka farklı beraatlerine, silahlı terör örgütüne yardım etme ve başka hatalar açısından mahkumiyetlerine karar verilmiş ise de sanıkların üzerlerine atılı cürümlerin sanık Muhammed Fadullah Kamış’ın üzerine atılı hatalarla direkt ilişkili olduğu dikkate alındığında, üstte belirtilen soruşturma ve kovuşturma evraklarıyla ilgili gerekli süreçler yapılmadan kanıtların bir bütün halinde kıymetlendirilmesi gerektiği gözetilmeden yazılı formda karar kurulması, kanuna alışılmamış, istinaf edenler katılan Alirıza Küçük müdafi, katılan İrfan Küçük müdafileri, katılan Mehmet Küçük müdafi, sanıklar Adil, Burhanettin ve Mehmet Kaya müdafi, sanıklar Burhanettin, Adil ve Fesih müdafi, sanık Emrah Polat müdafi, sanık Mehmet Kaya müdafileri, sanık Muhammed Fadullah Kamış müdafi, sanık Mahmut Çimendağ müdafi, o yer Cumhuriyet savcısı (sanıklar Muhammed Fadullah, Adil Bingöl, Burhanettin Şahin, Emrah Polat, Mahmut Çimendağ ve Mehmet Kaya aleyhine) itirazları bu prestijle yerinde görüldüğünden CMK’nın 289 ve 280/1-d unsurları uyarınca ilişkili cürüm olmaları da dikkate alınarak üstteki sanıkların üzerlerine atılı tüm hatalar istikametinden temelden incelenmeyen kararların bozulmasına, belgenin tekrar incelenmek hükmolunmak üzere kararları bozulan birinci derece mahkemesine gönderilmesine ve tutuklu sanıklar Burhanettin Şahin ve Muhammed Fadullah Kamış’a yüklenen cürümlerin nitelik ve tartısı ile hükmedilen ceza ölçüleri ve bozulan kararlara ait bozma münasebetlerine nazaran kaçma kuşkusu altında bulunmaları gözetilerek tahliyelerine ait istemin reddiyle, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi” denildi. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.