Katar’dan Taliban ile gizli görüşme

Katar devlet ajansına göre 12 Mayıs’ta Afgan başkenti Kabil’de bir araya gelen iki ismin Afganistan’ın geleceğine ilişkin konuları gündeme getirdiği belirtildi.

El Cezire ve Reuters görüşme hakkında ABD Başkanı Joe Biden’ın da bilgilendirildiğini yazarken, görüşmenin Taliban’ın özellikle dış dünyayla yeniden ilişki kurması üzerine odaklandığı kaydedildi. Görüşmede Katar Başbakanı El Sani’nin Taliban’ın Afganistan’da kız çocuklarının eğitimine ve kadınların istihdamına yönelik yasağı kaldırmasını istediği öğrenildi. Katar Başbakanı, Taliban’ın yönetimi ele geçirmesinden bu yana Afganistan’a giden ilk yabancı devlet adamı oldu.

TECRİT BİTİYOR MU

Ajanslara konuşan kaynaklar, Taliban yönetiminin ortaya konulan şartlarda uzlaşmaya yeşil ışık yakması halinde, uluslararası tecritten kurtulmak için bir şans ortaya çıkabileceği değerlendirmesini yaptı. Ağustos 2021’de yönetimi ele geçiren Taliban’ın kadınların ve kız çocuklarının temel haklarına getirdiği kısıtlamalar uluslararası kamuoyunda büyük tepkiyle karşılanırken, Akhundzade katı tutumunda geri adım atmamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir