‘Kelebek’ etkisi! AKP’li belediyeden 75 milyon liraya müze

Ülkede derinleşen ekonomik krize karşın AKP’li belediyeler, ‘çılgın‘ projelerinden geri kalmamaya devam ediyor. Son olarak AKP’li Kahramanmaraş Onikişubat belediyesi ‘Kelebek ve Uğur Böceği Müzesi’ kurmak için astronomik harcamaya imza attı, 74 milyon 989 bin TL’ye firma ile el sıkıştı.

‘MÜCBİR SEBEPLERDEN DOLAYI’ FESHEDİLDİ

Birgün’den Uğır Şahin’in haberine nazaran, belediye müze için birinci olarak 29 Kasım 2017 tarihinde ihale düzenledi. İhaleyi ‘kazanan’ iki firma ile 4 Ocak 2018 tarihinde müzenin inşaatı için 21 milyon 946 bin TL’lik mukavele imzalandı. Lakin ihale, ‘mücbir sebeplerden dolayı’ feshedildi. Ortadan geçen müddetin sonrasında Onikişubat Belediyesi, farklı tarihlerde üç ihale daha açtı. 27 Mayıs 2021, 29 Haziran 2021 ve 30 Temmuz 2021 tarihlerindeki ihalelerde bir türlü istekli çıkmadı.

7 Eylül 2021’de yeni bir ihale daha yapıldı. “Doğal afet, savaş, salgın hastalık ve özellikli işler” şartıyla kullanılması gereken pazarlık prosedürüyle düzenlenen ihaleye tek bir firma katıldı. Kelam konusu firma ile 22 Eylül 2021’de 31 milyon 990 bin TL’lik kontrat imzalandı. Ama bu firmanın aldığı işlerde de başkalarında olduğu üzere, ihalenin ‘mücbir sebeplerden ötürü feshine’ karar verildi.

Kelebek ve Uğur Böceği Müzesi inşaatı için son ihale ise bu yıl 20 Haziran’da açıldı. Bu ihale de Kamu İhale Kanunu’nun, “öngörülemeyen durumlarda kullanılmasına” müsaade verdiği pazarlık tekniğiyle düzenlendi.

AKP’li Hanefi Mahçiçek’in idaresindeki Onikişubat Belediyesi’ne bağlı işin yaklaşık maliyeti 78 milyon 528 bin TL, müddeti ise 190 gün olarak belirlendi. “Kelebek ve Uğur Böceği Müzesi İkmal İnşaatı” başlığıyla açılan ihaleye tek firma katıldı. Belediyeyle, NVN İnşaat Pazarlama ortasında 20 Temmuz tarihinde 74 milyon 989 bin TL’lik kontrat imzalandı.

Öte yandan AKP’li belediye, geçen yıl 1 Şubat tarihinde Kelebek ve Uğur Böceği Müzesi inşaatının çatı ve cephe imalatları üzere kısımlarında kullanılmak üzere montaj materyalleri satın almış, bunun için de tam 14 milyon 779 bin TL ödemişti. Bu fiyat eklenince, müze inşaatı için belediyenin kasasından çıkan meblağ, 89 milyon 768 bin TL olacak.

DÜNYADA BİR BİRİNCİ OLACAKMIŞ(!)

Müze, 789 bin metrekarelik rekreasyon alanı içerisinde yer alacak. 6 bin 230 metrekarelik ‘tasarımı’ ile kapalı alana inşa edilecek.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi laboratuvarlarında Uğur Böceği Müzesi için üretim yapılıyor.

AKP’li Lideri Hanefi Mahçiçek, 2018 yılında yaptığı açıklamada, yaklaşık 200 milyon liraya mal olacak ve içerisinde golf alanı, düğün salonu, spor salonu, restoran, lunapark, aquapark üzere yerlerin de yer alacağı rekreasyon alanının en dikkat çeken kısımlarından birinin Kelebek ve Uğur Böceği Müzesi olacağını söylemişti.

Kelebeklerin ithal edilerek getirileceğini aktaran Mahçiçek, şu tabirleri kullanmıştı: “Uğur böceğinin merkezi Kahramanmaraş bildiğiniz üzere. 7 benekli… Kelebek işi kolay, onları dışarıdan ithal ediyorsunuz, getirip burada hayat ortamı temin ediyorsunuz, Türkiye’de yok zira. Fakat uğur böceğinin merkezi Kahramanmaraş bildiğiniz üzere. Dünyada bu türlü bir atmosferde, yani kapalı bir atmosferde uğur böceğinin yaratıldığı bir sistem yok. İnsanlarımızın onları görmelerini ve izlemelerini sağlayacağız.

 

Related Posts

İzmir’de beş bin yıllık mermer idol bulundu

İzmir’in birinci insanlarının yaşadığı yerlerden Yassıtepe Höyüğü’nde 5 bin yıllık mermer idol bulundu. Hafriyat Lideri Doç. Dr. Zafer Derin …

Bakan Akar’dan Libya ve İngiltere ile görüşme

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya Yüksek Devlet Kurulu Lideri Halid Ammar el-Mişri ile bakanlıkta, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ile …

Soylu: Kendimize bugünden itibaren bir yıl süreç koyduk

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Almanya Yerbilimleri Enstitüsü’nün (GFZ) ortaklaşa düzenlediği “Marmara Bölgesi’nde …

Lütfü Savaş: “3 transfer daha yapmayı düşünüyoruz”

Hatay Büyükşehir Belediye Lideri ve Hatayspor Onursal Lideri Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatayspor’un son durumu ve transfer konusunu kıymetlendirdi. 3 …

Dünya, Arda Güler-Messi benzerliğini konuşuyor! Kasımpaşa maçındaki golü olay oldu

Kasımpaşa’yı 6 golle deviren Fenerbahçe’de sonradan oyuna girerek 2 gol atan Arda Güler maçın parlayan isimlerinden biri oldu. Genç yıldızın …

Zeytinburnu Belediyesi’nden öğrencilere burs müjdesi! Lider Ömer Arısoy açıkladı: Birinci sefer…

18-19 Haziran tarihlerinde 2022-YKS’ye giren yüz binlerce öğrenci, 15 Ağustos Pazartesi günü sabahı yerleştirme sonuçlarını öğrendi. Ölçme, Seçme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.