Kira düzenleme için yeni formül masada! Kira artışı nasıl olacak?

Kira düzenlemesi için dört bakanlık harekete geçti. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Yunus Elitaş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ile Ticaret Bakanlığı’ndan bürokratların katıldığı toplantıda kira artış oranları ve kiralama kararlarına ait çalışma ele alındı. Sonuncu kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklayacak.

KİRA DÜZENLEMESİ İÇİN DÜĞMEYE BASILDI

Bakanlıklar tarafından yapılan toplantıda; TÜFE’yi aşan kiraların denetlenmesi, belediyeler ve TOKİ’nin kiralık konutlar için konut üretmesi, büyükşehirlerde kiralara hudut getirilmesi ve borçlar kanunu sıkıntısı ele alındı.

KİRA DÜZENLEMESİNDE YENİ FORMÜL

Kira düzenlemesinde konuşulan birinci formül tavan fiyat uygulamasıydı. Lakin bu formülün uygulanabilirliği konusundaki kuşkular öne çıktı. Bilhassa kayıtdışılığı artırması tasası nedeniyle kiralara tavan fiyat getirilmesine sıcak bakılmıyor.

Şuan için en tesirli ve en süratli halde uygulanabilecek formülün, kontrol ve cezai yaptırım olduğu belirtildi. Bu kapsamda, borçlar kanununda kira artışını düzenleyen hususun faal bir halde uygulanabilmesi için kontrolleri artırarak bir ceza düzeneği getirilmesi planlanıyor.

Uzun vadeli tahlil olarak da kiralık konut arzını artırma formülü üzerinde duruluyor. Bunun için TOKİ ve belediyelere bu kapsamdaki konut üretimini teşvik etmek ismine kimi vergi istisnalarının getirilebileceği belirtiliyor.

KİRA ARTIŞI NASIL OLMALI?

2021 Mayıs ayında kontrat yapıldıysa 2022 Mayıs ayında kiraya artış yapılması gerekiyor. Artış oranı 12 aylık tüketici enflasyonunun ortalaması alınarak belirleniyor. Kontratta aksi belirtilmedikçe bu oranın üzerinde artırım yapılması yasal dışı oluyor. Yasal artırım oranının üzerinde artırım yapılmasını talep eden konut sahiplerine Kira tespit davası açılabiliyor. Dava bitene kadar da yasal artırım yapılarak kiracı olarak mesken kullanılabiliyor.

ÇALIŞMA TAKVİMİ BELİRLENDİ!

Buna nazaran bakanlıklar, çalışmalarını en az iki hafta daha sürdürecek. Bürokratlar ortak çalışma yapacak. Bu çalışma sonrasında bakanlar tekrar bir ortaya gelecek.

Çalışma, Kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak. Sonuncu karar, Kabine’den çıkacak.

“EV SAHİBİNİ DE KİRACIYI DA MAĞDUR ETMEYECEĞİZ”

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Cumhurbaşkanımızın da talimatları ile ilgili bakanlıklarımızla birlikte ortak bir çalışma yürütüyoruz. Yürüttüğümüz çalışma çerçevesinde de vatandaşlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğimiz bu noktada kira artışlarının takibi ve kira artışlarının bedelleri noktasında düzenlemeler için bir çalışma yapıyoruz. Cumhurbaşkanımız yakın vakitte paylaşacaktır. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Konut sahibini de kiracıyı da mağdur etmeyeceğiz” sözlerini kullandı.

MAYIS AYI KİRA ARTIŞ ORANI NE KADAR?

Nisan ayı enflasyonun açıklanmasıyla birlikte bu ay kiralara yapılacak Artış oranı belirli oldu. Nisan ayında enflasyon yüzde 69.97 olarak gerçekleşti. TÜFE’nin 12 aylık ortalamasına bakıldığında ise yüzde 34,46 sayısı ortaya çıktı. Böylelikle kiralara yapılacak artış oranı yüzde 34.46 oldu.

Related Posts

Zeytinburnu Belediyesi’nden öğrencilere burs müjdesi! Lider Ömer Arısoy açıkladı: Birinci sefer…

18-19 Haziran tarihlerinde 2022-YKS’ye giren yüz binlerce öğrenci, 15 Ağustos Pazartesi günü sabahı yerleştirme sonuçlarını öğrendi. Ölçme, Seçme …

Cübbeli Ahmet’ten bu görüntülere tepki

Türkiye’nin önemli inanç merkezlerinden Sümela Manastırı’nda, Hristiyan aleminde “Meryem Ana’nın göğe yükseliş günü” olarak kabul edilen ve …

Otobüsü su bastı, yolcular panikle kaçıştı

İstanbul’da tesirli olan sağanak, ömrü olumsuz etkiledi. Üsküdar’da tesirli olan yağış sonrası içi yolcu olan İETT otobüsünü sel bastı. O anlarda …

14 Ağustos 2022 aktüel altın fiyatları: Çeyrek, gram altın ne kadar oldu?

Altın, hem yatırıcım aracı hem de ikram olarak en sık tercih edilen kıymetli madenler ortasında. Güvenli liman olarak bilinen altın, alıcı ve …

Kahramanmaraş Valiliği’nden sarsıntı açıklaması

AFET ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı’ndan (AFAD) yapılan açıklamaya nazaran, Kahramanmaraş’ta 4.2 büyüklüğünde sarsıntı meydana geldi. Merkez …

İçişleri ve Kültür bakanlıklarından ortak çalışma: 8 vilayette yeni cemevi açılacak

İçişleri ile Kültür ve Turizm bakanlıklarının uyumunda yürütülen “Milli Birlik ve Beraberlik Çalışması” kapsamında bu yıl 8 vilayette yeni cemevi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.