KKTC: Kapalı Maraş ile ilgili tek yetki hükümetimize aittir

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı‘ndan yapılan yazılı açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) Kapalı Maraş’a ait dünya kamuoyunu yanıltmaya yönelik açıklamalarını sürdürdüğü belirtildi.

Açıklamada, “Kapalı Maraş’ın KKTC toprağı olduğunu ve Kapalı Maraş ile ilgili tek yetkinin de KKTC hükümetine ilişkin olduğunu bir kere daha kayda geçirmekte fayda görmekteyiz. KKTC hükümeti, GKRY’nin tez ettiği üzere Kapalı Maraş’ta yeni bir plaj açılması kararı almış olmayıp, halihazırda kullanıma açık bir plajda başta güvenlik olmak üzere, plajı kullananların faydasına birtakım uygunlaştırma çalışmaları başlatmıştır” tabirlerine yer verildi.

KKTC makamlarının, Maraş’ta atılacak adımlar konusunda başta Rum tarafı olmak üzere hiçbir merciden icazet almayacağı vurgulanan açıklamada, “Dünyada daha değerli birçok husus dururken, GKRY’nin gerek BM gerek öbür bölgesel ve milletlerarası kuruluşları yanıltmak suretiyle meşgul etmesi büyük bir sorumsuzluk göstergesidir” değerlendirmesinde bulunuldu.

MARAŞ AÇILIMI

KKTC’de 18 Haziran 2019’daki Bakanlar Heyeti toplantısında, 1974’ten bu yana kapalı olan Maraş’ın açılması konusunda adımların atılması ve uzman takımla bilimsel envanter çalışması yapılması kararı alınmıştı.

KKTC sonları içerisindeki Maraş’ın kamuya ilişkin Demokrasi Caddesi ile kıyı kısmının bir kısmı 8 Ekim 2020’de açılmıştı.

Bakanlar Heyeti kararıyla 12 Temmuz 2021’de Maraş açılımının ikinci etabı kapsamında bir bölge daha askeri olmaktan çıkarıldı ve böylelikle Maraş’ın yüzde 3,5’lik kısmı sivilleştirildi.

Türkiye ve KKTC makamları, Maraş’ta taşınmazı olan Rumlara ve öteki vatandaşlara, Taşınmaz Mal Komitesine müracaat yapmaları davetlerini yineliyor.

Gelecekte eski sakinlerinin de bölgedeki mülklerine dönmesiyle Maraş’ın tamamının Türk idaresinde açılması hedefleniyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.