Ruanda’da, İngiltere’den gönderilecek göçmenlerin kalacağı tesisler açıldı

Ruanda Hükümeti, İngiltere‘den gönderilecek göçmen ve sığınmacıların yerleştirileceği üç tesisin açılışını yaptı.

Basın açıklaması yapan Ruanda Hükümet Sözcü Yardımcısı Alain Mukurarinda, göçmenleri ağırlamak için hazırlıkların sürdüğünü ve bu ayın sonuna gerçek birinci kümesi beklediklerini söyledi. Mukurarinda, “İlk göçmenlerin Ruanda’ya varış tarihi şimdi muhakkak değil. Yaklaşık 50 bireyden oluşan birinci kümenin muhtemelen önümüzdeki birkaç hafta içinde geleceğini düşünüyoruz” dedi. Göçmenlerin, Hope Hostel, Desire Otel ve Hallmark rezidanslarında ağırlanacağı açıklandı.

Mukurarinda, “İngiltere’ye kaçak giren göçmenlerin yanı sıra aileler, bekarlar ve yaşlılar dahil olmak üzere tüm kategorilerdeki insanları bekliyoruz ve bu yüzden onları ağırlamak için farklı tesisler hazırladık” dedi.

Göçmenlere verilecek yerleşimlerden bir tanesi

Göçmenleri hapsetmeyeceklerini ve yalnızca konut sahipliği yapacaklarını söyleyen Mukurarinda, göçmenlerin seyahat haklarının olduğunu belirtti. Mukurarinda, “Göçmenler ve sığınmacılar, tıpkı Ruandalılar üzere hareket özgürlüğüne sahip olacaklar” sözünü kullandı.

İngiltere ile imzaladıkları kontrata nazaran, göçmenlerin 5 yıl boyunca tesislerde ağırlanacağını, daha sonra iltica başvurusu yapma hakkına sahip olacakları açıklandı.

İngiltere ve Ruanda, İngiltere’de yaşa dışı olarak bulunan göçmen ve sığınmacıları Ruanda’ya göndermek için 14 Nisan’da Göç ve Ekonomik Kalkınma Paydaşlığı muahedesi imzalamıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.