Sıhhat çalışanlarının mali haklarını güzelleştiren teklif, TBMM’de kabul edildi

Sağlık çalışanlarının mali haklarını güzelleştiren kanun teklifi Genel Kurul’da kabul edildi. Düzenlemeyle sıhhat çalışanlarının ek ödemeleri artacak, hekim ve diş doktorlarının sabit ek ödemeleri, merkezi idare bütçesinden yapılacak.

BAKAN KOCA HUSUS MADDE PAYLAŞTI

Bakan Koca “Sağlık çalışanlarının mali haklarının uygunlaştırılması hedefinin tartı teşkil ettiği 12 unsurluk kanun teklifi, dün ve bugünkü TBMM Genel Konseyinde, sunulduğu formuyla kabul edildi. Gözümüz aydın!” açıklamasında bulundu.

Sağlıkla İlgili Kimi Kanun ve Kanun Kararında Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun:

ÖZETLE HUSUS 1. Alanda aile hekimliği misyonu yapan doktorların, kontratlı aile hekimliği uzmanlık eğitimi (SAHU) alma hakları 2029 yılına kadar uzatıldı.

ÖZETLE HUSUS 2. Tabiplerin ve uzman tabiplerin emeklilik maaşları pirim kesintisinden bağımsız olarak ve 2008 öncesi ve sonrası ayrımı yapılmaksızın artırıldı.

ÖZETLE UNSUR 3. Sağlık tesislerinde ek ödemeye temel süreçleri denetlemek üzere, inceleme heyetlerinin oluşturulmasına yasal altyapı oluşturuldu. Sıhhat çalışanlarının döner sermaye EK ÖDEME TAVANLARI ARTIRILDI. Kanunun 3. hususu şunları içeriyor:

MADDE 3-1: Döner sermaye ek ödeme tavanları; eğitim vazifelisi ile profesör ve doçentlerde yüzde 800’den yüzde 950’ye, uzman tabip ve tıpta uzmanlık mevzuatına nazaran uzman olanlar ile uzman diş tabiplerinde yüzde 700’den 850’ye yükseltildi.

MADDE 3-2: Döner sermaye ek ödeme tavanları pratisyen tabip ve diş tabipleri ile uzman eczacılarda yüzde 500’den 650’ye; hastane müdürü ve eczacılarda yüzde 250 oranı yüzde 305’e yükseltildi.

MADDE 3-3: Döner sermaye ek ödeme tavanları öteki işçide yüzde 150’den 225’e; bilhassa tıbbi süreçlerde, süreçler karşılığı yapılacak ek ödemelerde yüzde 800 ve 700 oranları sırayla 950 ve 850’ye yükseltildi.

MADDE 3-4: Sıhhat çalışanlarına bugüne kadar ödenmekte olan sabit ek ödemenin, merkezi idare bütçesinden maaşla birlikte ödenmesi sağlandı.

MADDE 3-5: Döner sermaye ek ödemesinin hastane tahakkuklarına bağlı olması ortadan kaldırılarak vilayet yahut ülke bazında birebir standartla ek ödeme verilmesi sağlandı. Bu düzenlemeyle hastanelerimizin hepsi ek ödeme verebilir hale gelecek.

ÖZETLE UNSUR 4. Sabit ek ödeme konusunda yapılan değişiklikten, Bakanlık takımlarında olup üniversitede uzmanlık eğitimi yahut yan kol uzmanlığı eğitimi gören asistanlar da yararlanacak.

ÖZETLE UNSUR 5. Sıhhat Bakanlığı hastanelerinden sıhhat hizmeti almış olup pirim borcu üzere nedenlerle hastane masrafı karşılanmayanların 5 bin liranın altında olan borçları terkin edildi.

ÖZETLE HUSUS 6. Sıhhat Bakanlığından yapılan sabit ek ödemenin merkezi idare bütçesinden karşılanması ve ek ödeme tavanlarının artırılması üzere konular, benzeri halde üniversite hastanelerinde de gerçekleştirildi.

ÖZETLE HUSUS 7. Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastanelerinde olduğu üzere, İsimli Tıp Kurumunda vazife yapan çalışanın sabit ek ödemelerinin de merkezî idare bütçesinden karşılanması sağlandı.

ÖZETLE UNSUR 8. Doktor öğretim vazifelileri ve başasistanların tıpta uzmanlık eğitiminde misyon alabilmeleri için gerekli olan bir yıllık takımlı olma kaidesi yerine fiili hizmet mühleti geçerli oldu.

ÖZETLE HUSUS 9. Memur olarak vazifeye başlayanların talepleri halinde kontratlı takıma geçmeleri onaya bağlandı.

ÖZETLE UNSUR 10. Konum yetersizliği sebebiyle 4924 sayılı Kanun’a tabi kontratlı işçi için kontratlı konum sayısı artırıldı. (2 bin olan konum 27 bine çıkarıldı).

ÖZETLE UNSUR 11. Eğitim aile sıhhati merkezi yahut eğitim aile hekimliği ünitelerinde eğitici olanların kurumdan ek ödeme almaları önündeki mahzur kaldırıldı.

ÖZETLE HUSUS 12. Sıhhat Bakanlığı merkez teşkilatında çalışanların, döner sermaye bütçesinden verilen sabit ek ödemelerinin merkezi idare bütçesinden karşılanması sağlandı.

TEŞEKKÜR: Başta tabipler olmak üzere, sıhhat çalışanlarının yıpratıcı kimi sıkıntılarına tahlil getiren Sıhhatle İlgili Kimi Kanun ve Kanun Kararında Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun teklifini kabul eden TBMM’ye teşekkür ediyorum.

 

KAYNAK: AA

Related Posts

CHP’li Aylin Nazlıaka: ‘Sandık gelecek, saray sistemi bitecek’

CHP Bayan Kolları Genel Lideri Aylin Nazlıaka, YaşamHak otobüsü ile hafta sonu gittiği Kırşehir’de gündeme ait açıklamalar yaptı. Neşet Ertaş …

AK Parti MKYK toplanıyor! KPSS tartışmaları, dar gelirli için adımlar gündemde

MKYK’da şaibe nedeniyle KPSS’nin iptal edilmesi en önemli gündem olacak. KPSS’nin yanısıra ekonomide atılan adımlar da AK Parti MKYK’da ele …

Bahçeli: Zillet ittifakı PKK’nın kanlı istikametinde

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Uludere ziyaretinde yaptığı açıklamalara reaksiyon gösterdi. Bahçeli …

Maç sonu değerlendirmelerde bulunan Rıdvan Dilmen: Bu sezon dört büyükler yarışır

Süper Lig’in 1. haftasında Antalyaspor- Galatasaray ile karşılaştı. Maçı TV8,5 ekranlarında yayınlanan Yüzde Yüz Futbol programında Rıdvan …

İsrail’in akınları durmuyor: Sirenler çalıyor, akşam saatlerinde ateşkes bekleniyor

İsrail ordusundan yapılan açıklamaya nazaran, askeri uçaklar, İslami Cihad’ın roket ve havan fırlatma noktası olduğu gerekçesiyle üç başka …

İsrail’in saldırdığı Gazze Şeridi’nde meyyit sayısı 32’ye yükseldi

Filistin Sıhhat Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in Gazze’ye yönelik hücumları nedeniyle yaşanan kayıplara ait bilgi verildi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.