“Size zenginlerin Robin Hood’u diyebilir miyiz?”

Meclis’te bütçeyi savunan Bakan Nebati, “Size zenginlerin Robin Hood’u diyebilir miyiz?”, “Siz Afganlar’ın bakanı mısınız?”, “Doğalgaza var tüpgaza niçin takviye yok?” sorularıyla karşılaştı.

TBMM Genel Heyetinde ek bütçe yasa teklifini savunan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, milletvekillerinden gelen farklı sorularla karşılaştı. CHP Milletvekili Burcu Köksal, ek bütçeyle göçmenlere milyarlarca lira sıhhat harcaması yapılacağını belirterek, “Siz Suriyeliler’in, Afganlılar’ın vekili misiniz, onların Bakanı mısınız?” diye sordu.

CHP’li Ünal Demirtaş da bütçeden memura çalışana değil yandaş şirketlere kaynak aktarıldığını söz ederek, “Size zenginlerin Robin Hood’u diyebilir miyiz Sayın Bakan?” dedi. DÜZGÜN Partili Ayhan Erel de “Doğalgazı olmayıp tüpgaz kullananlara da takviye verecek misiniz?” sorusunu yöneltti. İşte Bakan Nebati’ye yöneltilen farklı soru ve yorumlar:

SURİYELİLER’İN BAKANI MISINIZ?

CHP Milletvekili Burcu Köksal: “Ülkemizde yaşayan yabancıların sıhhat masrafları için ek bütçeye 1 milyar 250 milyon lira para ayrılmış. Esasen şu ana kadar 2022 bütçesinden zati 2.8 milyar lira harcandı. Yani bundan sonra da Afganlı’nın, Suriyeli’nin sıhhat masrafları tekrar sırtımızda olacak. Pekala, bütçeden emekliler, taban ücretliler, çalışanlar, memurlar, çiftçiler, esnaflar, engelliler, mesken bayanları, öğrenciler, SMA’lı çocuklar, hastalar, özcesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes niye hak ettiği hissesi alamıyor? Öncelik neden kendi vatandaşlarımızın değil? Siz Suriyeliler’in, Afganlılar’ın vekili misiniz, onların Bakanı mısınız?”

ZENGİNLERİN ROBİN HOOD’U?

CHP Milletvekili Ünal Demirtaş: “Sayın Bakan, bütçe nereye gidecek? 5’li çeteye ve yandaşlara. Kur muhafazalı mevduatla bu yıl zenginlere en az 60 milyar ödeme yapacaksınız. Bu durumda, emekli, memur, emekçi, esnaf, çiftçi üzere dar gelirliden yani fakirlerden topladığınız vergileri zenginlere vermeniz nedeniyle size ‘zenginlerin Robin Hood’u’ diyebilir miyiz?”

650 TL’Yİ ÇOCUĞUNUZA VERİYOR MUSUNUZ?

CHP Milletvekili Müzeyyen Şevkin: “Yaşlılık aylığı 1.084,55 liradır. Eşi ölen ve hiçbir geliri olmayan bayanlara iki ayda bir 650 lira ödenmektedir. Açlık sonunun 6.117 lira olduğu bir ortamda bu ölçüsü artırmayı düşünüyor musunuz? Siz çocuklarınıza bu 650 lirayı harçlık olarak veriyor musunuz?”

İYİ Parti Milletvekili Ayhan Erel: “Sayın Bakan, kırsalda doğalgaz kullanmayan, tüpgaz kullanan vatandaşlarımız çok zahmette. Bu vatandaşlarımıza da doğalgazda olduğu üzere bir takviye sağlamayı düşünüyor musunuz?”

HANS’IN SEPETİ 7 EURO

İYİ Parti Milletvekili İsmail Tatlıoğlu: “Almanya’da Hans’ın 100 euroya aldığı sepet 107 euro olmuş. Bizde Mehmet’in, Ayşe’nin 100 liraya aldığı sepet artık 182 liraya doluyor. Enflasyonu karşılaştırırken lütfen ciddiyeti bozmayalım.”

CHP Milletvekili Orhan Sümer: “Millette ekmek alacak hal bırakmayanların yaşadığı sarayın günlük masrafı 11 milyon lirayken vatandaştan sabır göstermesini beklemek devlet adabına yakışıyor mu?”

BAKAN YERLİ DOĞALGAZ KELAMI VERDİ

Bakan Nebati, vergi gelirlerini zenginlere dağıtmadıklarını, memur ve emekli aylıklarıyla taban fiyata gerçek artırım verdiklerini belirtirken tüpgaz takviyesiyle ilgili soruya, “2023 yılının birinci çeyreğinden itibaren kendi doğalgazımızı inşallah hanelere ulaştıracağız. Bundan sonra da güç kaynaklı fiyat artışlarına karşı daha korunaklı hâle geleceğiz” dedi.

Öte yandan CHP milletvekilleri mevduata kur muhafaza garantisi olarak ek bütçeye konulan 40 milyar liranın 5 milyar lirasının orman yangınlarıyla gayret için uçak alımlarında kullanılmak üzere kesilmesi istikametinde önerge verdi. Münasebette iktidarın orman yangınlarıyla çaba edecek yangın uçağı ve helikopterlerinin alımına para bulamadığı söz edildi. Lakin önerge AKP oylarıyla reddedildi.

 

Related Posts

İzmir’de beş bin yıllık mermer idol bulundu

İzmir’in birinci insanlarının yaşadığı yerlerden Yassıtepe Höyüğü’nde 5 bin yıllık mermer idol bulundu. Hafriyat Lideri Doç. Dr. Zafer Derin …

Bakan Akar’dan Libya ve İngiltere ile görüşme

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya Yüksek Devlet Kurulu Lideri Halid Ammar el-Mişri ile bakanlıkta, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ile …

Soylu: Kendimize bugünden itibaren bir yıl süreç koyduk

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Almanya Yerbilimleri Enstitüsü’nün (GFZ) ortaklaşa düzenlediği “Marmara Bölgesi’nde …

Lütfü Savaş: “3 transfer daha yapmayı düşünüyoruz”

Hatay Büyükşehir Belediye Lideri ve Hatayspor Onursal Lideri Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatayspor’un son durumu ve transfer konusunu kıymetlendirdi. 3 …

Dünya, Arda Güler-Messi benzerliğini konuşuyor! Kasımpaşa maçındaki golü olay oldu

Kasımpaşa’yı 6 golle deviren Fenerbahçe’de sonradan oyuna girerek 2 gol atan Arda Güler maçın parlayan isimlerinden biri oldu. Genç yıldızın …

Zeytinburnu Belediyesi’nden öğrencilere burs müjdesi! Lider Ömer Arısoy açıkladı: Birinci sefer…

18-19 Haziran tarihlerinde 2022-YKS’ye giren yüz binlerce öğrenci, 15 Ağustos Pazartesi günü sabahı yerleştirme sonuçlarını öğrendi. Ölçme, Seçme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.