Sudan’da Türk konvoyuna ateş açıldı

Can kaybı ve yaralı yok. Türkiye güvenlik endişeleri nedeniyle halen açık olan Hartum Büyükelçiliğini daha güvenli olan Port Sudan’a taşımaya hazırlanırken, dün sabah Sudan’dan saldırı haberi geldi. Kurşunlar Büyükelçi’nin makam aracının önündeki güvenlik aracına isabet etti.

HDK DUYURDU

Hürriyet’e konuşan diplomatik kaynaklar saldırıyı kimin gerçekleştirdiği konusunda henüz net bir bilgi olmadığını söyledi. Saldırı paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri’nin (HDK) Twitter hesabından duyuruldu.
Atılan tweet’te saldırıyı Sudan ordusunun düzenlediği iddia edildi. Büyükelçi ve beraberindeki heyetin Hızlı Destek Kuvvetleri tarafından güvenli bir şekilde elçiliğe ulaştırıldığı iddia edilen tweet’te düzenli ordunun uluslararası normları ihlal ettiği iddia edildi. Demokrasiye geçişin konuşulduğu bir dönemde 15 Nisan’da Sudan ordusu bünyesini girmeyi reddeden HDK ile ordu güçleri arasında çatışmalar başlamıştı. Hartum’daki büyükelçilik binası çatışmaların en yoğun olduğu bölgede. Bu nedenle büyükelçiliğin Kızıldeniz kıyısındaki Port Sudan’a taşınması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir