Twitter hissedarından Elon Musk’a dava

Geçtiğimiz günlerde Twitter’da önce hissedar olan ardından da yönetim kurulunda yer alacağı konuşulan Elon Musk, şimdi de bir dava ile gündeme geliyor.

Twitter hissedarı Marc Bain Rasella, salı günü Manhattan Federal Mahkemesi’nde Musk’ın elindekileri daha önce SEC’e açıklaması gerektiğini iddia ederek Musk’a menkul kıymet dolandırıcılığı davası açtı.

Yatırımcı, Musk’ın Twitter hissesini açıklayan formu sunduğunda, şirket hisselerinin 1 Nisan’da 39.31 dolardan 4 Nisan’da 49.97 dolara yüzde 27 yükseldiğini söyledi. Oysa Musk, hisseleri daha önce satın almıştı ve zamanında açıklamış olsaydı hisseler de o zaman değer kazanacaktı. Rasella, 24 Mart’tan 1 Nisan’a kadar Twitter hisselerini satan bir yatırımcı sınıfını temsil etmeye çalışıyor.

DİĞER HİSSEDARLARI ZARARA UĞRATTI

Rasella’nın açtığı dava, milyarderin elindeki varlıkları 24 Mart’a kadar ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na açıklaması gerektiğini iddia ediyor, ancak açıklamanın gecikmesi Twitter’ın hisse fiyatını düşürdü ve Musk’ın daha fazla hisseyi daha düşük bir fiyata satın almasını sağladı. Musk, en az yüzde 5’lik bir hisseye sahip olduğunu açıklamada gecikerek yasal süreyi ihlâl etmekle suçlanıyor.

Dava iddiasına göre; Musk’ın büyük bir hisseye sahip olduğunu kabul etmeden yaklaşık iki hafta önce şirketteki hisselerini satan daha az varlıklı yatırımcılara zarar verdi.

Musk’ın yasal başvuruları, 31 Ocak’ta her biri 36.83 dolardan hisse satın aldığını ve ardından 1 Nisan’a kadar neredeyse her işlem gününde daha fazla hisse biriktirmeye devam ettiğini gösteriyor.

24 MART’TA AÇIKLAMASI GEREKİRKEN SESSİZ KALDI

Davada, 14 Mart’a kadar Musk’ın Twitter’daki hissesinin, ABD menkul kıymetler yasası kapsamındaki varlıklarını 24 Mart’a kadar kamuya açıklamasını gerektiren yüzde 5’lik bir eşiğe ulaştığı iddia ediliyor. Ancak Musk, 4 Nisan’a kadar gerekli açıklamayı yapmadı.

Oysa Musk’ın açıklaması, Twitter hisselerinin 1 Nisan’dan 4 Nisan’ın sonuna yaklaşık 50 dolara yakın yükselmesine neden oldu ve davaya göre, Musk’ın uygunsuz bir şekilde gecikmeli açıklamasını yapmadan önce hisse satan yatırımcıların kâr etmesini engelledi.

Dava, 24 Mart ile 4 Nisan arasında hisse satan Twitter hissedarlarını temsil eden bir toplu dava olarak ortaya çıkıyor.

YÖNETİM KURULU KOLTUĞUNU REDDETTİ

Musk’ın hissesini açıklamasından bir gün sonra, Twitter CEO’su Parag Agrawal Tesla CEO’sunun yönetim kurulunda olacağını da duyurdu. Ancak kısa bir süre sonra, SpaceX CEO’sunun yönetim kurulu koltuğunu resmen reddettiği haberi geldi.

Brandeis Üniversitesi finans profesörü Anna Scherbina, Musk’ın potansiyel olarak aktivist bir yatırımcıya dönüşebileceğini, yönetim üzerinde baskı oluşturabileceğini ve istediğini elde edene kadar onları zorlayabileceğini söylüyor.

AKTİVİST YATIRIMCI OLUP ŞİRKETİ ELE Mİ GEÇİRECEK?

Scherbina, aktivist yatırımcıların bir şirketi etkilemek için kullandıkları taktikler arasında; baskı yapmak ve hatta şirket hakkında halka bilgi vermek olduğunu söyledi: “Aktivist yatırımcılar aynı zamanda bakış açısını paylaşan kişileri yönetim kuruluna yerleştiriyor ve daha agresif durumlarda şirketin CEO’sunu değiştirmeye bile çalışıyorlar.”

Scherbina, bu tip taktiklerin nedeni olarak aktivist yatırımcının şirkette bir şeylerin değişmesi gerektiğini düşünmesinden kaynaklandığını söylüyor.

DAHA FAZLA HİSSE SATIN ALMAK İSTİYOR

Wall Street analistleri ise, Elon Musk’ın daha önce katılmaktan heyecan duyduğunu belirttiği Twitter Yönetim Kurulu’ndaki sandalyesinden vazgeçmesinin nedeni olarak ise Tesla CEO’sunun daha fazla hisse satın alması ve şirketin devralınmasını organize etmesi olduğunu iddia ediyor.

Musk, Twitter hissesine yaklaşık 2,6 milyar dolar harcadı.

Related Posts

Oyuncu monitörleri çalkantıda: Piyasa ilk defa küçüldü, satışlar düştü

TrendForce araştırmasına göre, ürün kategorisinin ortaya çıkmasından bu yana ilk kez oyuncu monitörü sevkiyatlarında düşüş görülüyor …

Apple’ın ‘sahibi’ kim? İşte en büyük yatırımcılar…

Apple, 2021 yılı bilgilerine nazaran 900 milyondan fazla faal iPhone kullanıcısına sahip ve pazarın yaklaşık yüzde 25’lik kısmını yönetiyor …

Samsung Galaxy Z Flip kullanıcıları dikkat!

Birkaç hafta önce Samsung, One UI 4.1.1 güncellemesini Galaxy Z Flip 3 ve Z Fold 3 için kullanıma sunmaya başladı. Şirket ayrıca bu …

2023’te Türk savunma endüstrisi gövde gösterisi yapacak

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı uyumunda güvenlik güçlerine yerli ve ulusal imkanlarla en gelişmiş araç ve ekipmanları kazandırmaya …

Online eğitime karşı! Taliban, PUBG’yi yasakladı

Geçtiğimiz yılın ağustos ayında ABD’nin resmi olarak tüm askerlerini Afganistan’dan çekmesinin ardından Taliban (Kendilerine Afganistan …

Xiaomi 12T, kendini Geekbench testinde gösterdi

Xiaomi, bu senenin en üretken isimlerinden biri. Yıl başından bu yana pek çok yeni akıllı telefon serisi tanıtan Çinli teknoloji devi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.