Ukrayna’nın tahılına el koyan Rusya’dan enteresan açıklama: Kiev tahılı rehin tutuyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, çalışma ziyareti kapsamında Türkiye’ye gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki görüşmesinin akabinde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Karadeniz’deki tahıl koridoru planı hakkında konuşan ve “Ukrayna’nın tahıl eserlerinin piyasadaki hissesi yalnızca yüzde 1” diyen Lavrov, “Gıda krizi oluşturacak bir durum yok. Ukraynalılar tahılı ve insanları rehin tutuyor” dedi.

RUSYA’NIN UKRAYNA’NIN BUĞDAYINI ÇALDIĞI ARGÜMAN EDİLMİŞTİ

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasil Bodnar, geçtiğimiz günlerde Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası yaşanan gelişmelerle ilgili açıklamasında “Rusya utanmaz bir formda Ukrayna’nın buğdayını çalıyor ve bunları yabancı ülkelere satıyor, Türkiye de bunlar arasında” tabirini kullanmıştı. Büyükelçi Bodnar, Türkiye’nin tavsiyesi üzerine tahılın çalınması ve satılması hakkında dava açacaklarını duyurmuştu.

TÜRKİYE OLARAK BU PLANI UYGULANABİLİR GÖRÜYORUZ

Karadeniz’de tahıl koridoru planı ile ilgili konuşan Çavuşoğlu, “BM, Rusya, Ukrayna ve Türkiye ortasında oluşturulabilecek bir düzenekten bahsediyoruz. Türkiye olarak bu planı uygulanabilir görüyoruz” diye konuştu.

Çavuşoğlu, “Dünyanın hem Ukrayna hem de Rusya’dan ihraç edeceği eserler varsa bunun önünü daima birlikte açmamız gerektiğine inanıyoruz” derken, “Gemilerin inançlı seyri için önlemler görüşülmeli” sözlerini kullandı.

“Ukrayna ve Rusya’nın tahılda hissesi toplamın 3’te 1’i” diyen Çavuşoğlu, “Mekanizma ile ihracat manileri ve kaygı kalkar” açıklamasını yaptı.

LİDERLER DORUĞUNA KONUT SAHİPLİĞİ YAPMAK İSTERİZ

Çavuşoğlu, “Liderler doruğuna mesken sahipliği yapmak isteriz” dedi. “Biz istikrarlı ve objektif bir siyaset izliyoruz” diyen Çavuşoğlu, “Duygusal reaksiyonlar yerine diplomasiye dönmeyi önemsiyoruz” halinde konuştu.

TERÖR ÖRGÜTLERİNİN BÖLGEDEN TEMİZLENMESİ GEREKİYOR

Çavuşoğlu, Suriye’nin toprak bütünlüğünün ehemmiyetini vurguladıklarını belirtti.

Rejimin siyasi tahlil istemediğini söyleyen Çavuşoğlu, “Terör örgütlerinin bölgeden temizlenmesi gerekiyor” diye konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, “Türk dostlarımızın, dış güçler tarafından (Suriye) hudutlarında oluşturulan tehditlerle ilgili hassasiyetlerini dikkate alıyoruz. Memleketler arası toplum Suriye’deki koşulları ağırlaştırıyor. ABD, Suriye’de gayri yasal halde bir grup örgütleri besliyor” sözlerini kullandı.

Lavrov, “Bir sonraki toplantı Temmuz’da Nursultan’da yapılacak” dedi.

LAVROV: GÜÇ PROJELERİMİZE DEĞER ATFEDİYORUZ

Sergey Lavrov, “Enerji alanındaki projelerimize kıymet atfediyoruz” derken, “Sivillere hasar vermemek için uğraş gösteriyoruz” diye konuştu.

Lavrov, “Askeri harekatlarımızın maksatlarını kamuoyu çok uygun biliyor ve bu gayelere ulaşacağız” dedi.

LAVROV: UKRAYNALILAR TAHILI VE İNSANLARI REHİN TUTUYOR

“Ukrayna’nın tahıl eserlerinin piyasadaki hissesi yalnızca yüzde 1” diyen Lavrov, “Gıda krizi oluşturacak bir durum yok. Ukraynalılar tahılı ve insanları rehin tutuyor” sözlerini kullandı.

Sergey Lavrov, “Ukrayna tarafı mayınsızlaştırma faaliyetlerine hazırsa biz de hazırız”” formunda konuşurken, gemi trafiği için bir pürüz oluşturmadıklarını lisana getirdi.

Gemilerin güvenliğini sağlamaya hazır olduklarını söyleyen Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, “Bunu Türk mevkidaşlarımızla el ele yapmaya hazırız. Ukrayna eserleri için üzerimize düşeni yaparız. Zelenskiy mayınsızlaştırmaya karşı, sorun bizde değil” dedi.

Ziyaret çerçevesinde ikili ilgiler ve bölgesel mevzuların yanı sıra tahıl tankerlerinin Karadeniz’de inançlı seyahati, Karadeniz ve limanlara inançlı giriş-çıkışı ile Rusya ve Ukrayna’nın bu hususta yaşadığı telaşlar ele aldı.

Related Posts

İzmir’de beş bin yıllık mermer idol bulundu

İzmir’in birinci insanlarının yaşadığı yerlerden Yassıtepe Höyüğü’nde 5 bin yıllık mermer idol bulundu. Hafriyat Lideri Doç. Dr. Zafer Derin …

Bakan Akar’dan Libya ve İngiltere ile görüşme

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya Yüksek Devlet Kurulu Lideri Halid Ammar el-Mişri ile bakanlıkta, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ile …

Soylu: Kendimize bugünden itibaren bir yıl süreç koyduk

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Almanya Yerbilimleri Enstitüsü’nün (GFZ) ortaklaşa düzenlediği “Marmara Bölgesi’nde …

Lütfü Savaş: “3 transfer daha yapmayı düşünüyoruz”

Hatay Büyükşehir Belediye Lideri ve Hatayspor Onursal Lideri Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatayspor’un son durumu ve transfer konusunu kıymetlendirdi. 3 …

Dünya, Arda Güler-Messi benzerliğini konuşuyor! Kasımpaşa maçındaki golü olay oldu

Kasımpaşa’yı 6 golle deviren Fenerbahçe’de sonradan oyuna girerek 2 gol atan Arda Güler maçın parlayan isimlerinden biri oldu. Genç yıldızın …

Zeytinburnu Belediyesi’nden öğrencilere burs müjdesi! Lider Ömer Arısoy açıkladı: Birinci sefer…

18-19 Haziran tarihlerinde 2022-YKS’ye giren yüz binlerce öğrenci, 15 Ağustos Pazartesi günü sabahı yerleştirme sonuçlarını öğrendi. Ölçme, Seçme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.