Vucic’in Hırvatistan’a girmesi yasaklandı

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in Hırvat yetkililere resmi bilgilendirmede bulunmadan Jasenovac ve Pokrac’ı ziyaret etmek istemesi üzerine iki ülke ortasındaki bağlantılar gerildi.

Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Grlic Radman, düzenlediği basın toplantısında, Vucic’in diplomatik bağ protokollerini ihlal ettiğini belirterek, ziyarete ait bilgileri resmi olmayan yollar üzerinden öğrendiğini söyledi.

Sırbistan’ın Zagreb Büyükelçiliğine nota gönderildiğini aktaran Grlic Radman, “Her türlü ziyaretin resmi kanallar üzerinden bildirilmesi gerekir. Aksi bir durum Hırvatistan tarafından kabul edilemez.” dedi.

Grlic Radman, ziyaretin öbür emeller barındırdığını sav ederek, “Ziyaret emelinin savaş kurbanlarını ziyaret etmek değil, siyasi olduğu kanaatindeyim. Kurbanlar burada bir araç, emel değil. Samimi bir ziyaret olduğuna inanmıyorum.” diye konuştu.

Hırvat Bakan, tüm bu gelişmeler üzerine Vucic’in Hırvatistan’a girişinin yasaklandığını belirtti.

Yaşananlar üzerine Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakovic de basın toplantısı düzenleyerek, Hırvatistan’ın Belgrad Büyükelçiliğine nota gönderildiğini fakat teslim alınmadığını söyledi.

Hırvatistan tarafından alınan kararın “korkunç” olduğunu lisana getiren Selakovic, Sırbistan hükümetinin de karşı tedbirler alacağını duyurdu.

Selakovic, Vucic’in yalnızca Jasenovac’daki anıtı ziyaret etmeyi planladığını tabir ederek, geçen sene ortalarında bakanların da bulunduğu 700’den fazla Hırvat diplomatın rastgele resmi bir bilgilendirme yapmadan problemsiz Sırbistan’a girdiğini belirtti.

Vucic ise toplumsal medya hesabı üzerinden Jasenovac’daki anıtı paylaşarak, “Siz yalnızca işinizi yapın. Sırp halkı yaşamaya devam edecek ve yaşananları unutmayacak.” tabirlerini kullandı.

Bu ortada, Vucic’in yarın basın toplantısı düzenleyerek yasaklamaya ait açıklamalarda bulunacağı kaydedildi.

Hırvatistan’ın Jasenovac kentindeki en büyük toplama kampı, 1941’de Nazi müttefiki rejim tarafından kurulmuş, 1945’te kapatılmıştı.

Kampta, İkinci Dünya Savaşı sırasında 83 binden fazla Hırvat, Sırp, Yahudi ve Roman öldürülmüştü.

Related Posts

CHP’li Aylin Nazlıaka: ‘Sandık gelecek, saray sistemi bitecek’

CHP Bayan Kolları Genel Lideri Aylin Nazlıaka, YaşamHak otobüsü ile hafta sonu gittiği Kırşehir’de gündeme ait açıklamalar yaptı. Neşet Ertaş …

AK Parti MKYK toplanıyor! KPSS tartışmaları, dar gelirli için adımlar gündemde

MKYK’da şaibe nedeniyle KPSS’nin iptal edilmesi en önemli gündem olacak. KPSS’nin yanısıra ekonomide atılan adımlar da AK Parti MKYK’da ele …

Bahçeli: Zillet ittifakı PKK’nın kanlı istikametinde

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Uludere ziyaretinde yaptığı açıklamalara reaksiyon gösterdi. Bahçeli …

Maç sonu değerlendirmelerde bulunan Rıdvan Dilmen: Bu sezon dört büyükler yarışır

Süper Lig’in 1. haftasında Antalyaspor- Galatasaray ile karşılaştı. Maçı TV8,5 ekranlarında yayınlanan Yüzde Yüz Futbol programında Rıdvan …

İsrail’in akınları durmuyor: Sirenler çalıyor, akşam saatlerinde ateşkes bekleniyor

İsrail ordusundan yapılan açıklamaya nazaran, askeri uçaklar, İslami Cihad’ın roket ve havan fırlatma noktası olduğu gerekçesiyle üç başka …

İsrail’in saldırdığı Gazze Şeridi’nde meyyit sayısı 32’ye yükseldi

Filistin Sıhhat Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in Gazze’ye yönelik hücumları nedeniyle yaşanan kayıplara ait bilgi verildi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.