Wagner lideri, Rus askerlerinin pozisyonlarını Ukrayna’ya verme teklifi yaptığı iddialarını reddetti

T24 Dış Haberler

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde büyük rol oynayan ve son zamanlarda Rus ordusu ile arasındaki çatlaklarla sık sık gündeme gelen paralı asker grubu Wagner’in lideri Yevgeni Prigojin, Rus askerlerinin pozisyonlarını Ukrayna’ya vermeyi teklif ettiği iddialarını yalanladı. 

Telegram kanalından bir ses kaydı yayınlayan Priigojin, The Washington Post gazetesinde yer alan iddiaları “komik” bulduğunu ifade etti.

Prigojin, “Bunları okumak güzel. Demek ki sadece Rusya için savaşmıyorum, aynı zamanda (Ukrayna Devlet Başkanı) Zelenski de emirlerime uyuyor” dedi.

Rus elitlerinin yaşadığı bir Moskova banliyösüne işaret eden Prigojin, “Bu iddiaların arkasında Rublyovka’dakiler olabilir” dedi.

Prgojin, “Onlar tabii ki benim üstüme b.k boca etmeye çalışacaklar” ifadelerini kullandı.

The Washington Post’un aktardığına göre Prigojin, Bakmut’ta çok savaşçısını kaybettiği sırada, Kiev’e Rus askerlerini vurmalarını sağlayabilecek bir teklifle gitti. 

Discord üzerinden sızdırılan istihbarat belgelerine göre Prigojin, Ukrayna’ya askerlerinin Bakmut’un çevresinden çekilmeleri karşılığında Rus askerlerinin pozisyonlarını vermeyi teklif etti.

Habere göre Prigojin teklifini savaş boyunca gizlice iletişimini koruduğu Ukrayna istihbaratı aracılığıyla yaptı. 

İki Ukrayna kaynağı, Prigojin’in Ukrayna istihbaratıyla birkaç kez temas kurduğunu ve bu teklifi birden fazla kez sunduğunu ifade etti.

Kaynaklara göre Ukrayna, Prigojin’e güvenmediği için bu teklifi reddetti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir