WikiLeaks Kurucusu Assange’ın ABD’ye iade kararına karşı otobüsle protesto düzenlendi

Londra’da, başşehrin simgeleri ortasında yer alan eski bir kırmızı otobüse “Assange’a özgürlük”, “Gazetecilik kabahat değildir” ve “Assange’ı iade etmeyin” yazılı pankartlar asıldı.

İçişleri Bakanlığı önünde bekleyen Assange’ın destekçileri, buradaki konuşmaların akabinde otobüse bindi ve araç İngiliz Parlamentosu’na hakikat hareket etti.

Otobüste, Assange’ın babası John Shipton, erkek kardeşi Gabriel Shipton, Avustralyalı araştırmacı gazeteci John Pilger ve şarkıcı David Rovics de yer aldı.

Protesto kapsamında, 3 Temmuz 1972 doğumlu Assange’ın doğum günü de kutlandı.

“HEPİMİZ ASSANGE’A BORÇLUYUZ”

İçişleri Bakanlığı önünde toplanan göstericilerden Jimmy, burada yaptığı konuşmada, Assange’ın gerçekleri söylediği için tutuklandığını belirterek şu sözleri kullandı:

“Assange yalnızca savaş hatalarını ortaya çıkarmadı. Casusluk, etraf felaketleri üzere birçok mevzuyu gündeme getirdi. Assange ortaya çıkarmasaydı, kimse bunları bilmeyecekti. Hepimiz Assange’a borçluyuz. Onun özgürlüğü için savaşmalıyız.”

Protestoculardan Elsa, Assange özgür bırakılana kadar gayret edeceklerini belirterek, Assange’ın ABD’ye iade edilmesi kararına imza atan İçişleri Bakanı Priti Patel’in utanç duyması gerektiğini söyledi.

Elsa, özgürlüğü ve demokrasiyi savunmak zorunda olduklarının altını çizerek, “Assange’ın özgürlüğü bizim özgürlüğümüz, çocuklarımızın özgürlüğü.” formunda konuştu.

ASSANGE’IN DAVA SÜRECİ

Assange’ın kurduğu WikiLeaks, 2010’da ortalarında ABD’nin Irak ve Afganistan’da işlediği kabahatleri da delillendiren çok sayıda bilinmeyen belgeyi yayımlamıştı.

ABD’nin casuslukla suçladığı ve iadesini istediği Assange, hakkında tecavüz ve cinsel taciz suçlamalarıyla açılan davalar için İsveç’e iadesi gündemdeyken, Haziran 2012’de Ekvador’un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı.

Assange, Ekvador’un Londra Büyükelçiliğinden 11 Nisan 2019’da çıkarılarak gözaltına alınmış ve “kefaletle özgür bırakılma kurallarını ihlal etmekten” tutuklanarak Londra’daki Belmarsh Hapishanesi’ne konulmuştu.

Mahkeme, Assange’ı bu cürümden 50 hafta mahpusa mahkum etmişti. 50 haftalık cezasını dolduran Assange’ın iade talebi çerçevesinde tutuklu kalmasına karar verilmişti.

Duruşmaların akabinde 4 Ocak 2021’de Assange’ın intihar riskinin yüksek olduğu ve ABD hapishanesinde özel idari tedbirlere tabi tutulacağı, bilhassa de istihbarat topluluğunun kendisine düşman olması nedeniyle “gerçek bir risk altında” olduğu gerekçesiyle ABD’nin iade talebi reddedilmişti. ABD ise karara itiraz etmişti.

ABD, temyizi kazanabilmek için WikiLeaks kurucusunun yüksek güvenlikli hapishanelerde tutulmayacağı ve mahpus cezasını ülkesi Avustralya’da çekebileceği taahhüdünde bulunmuştu.

Savunma grubu ise CIA’in, Assange’ı Ekvador’un Londra Büyükelçiliğinde saklandığı sırada kaçırma ve öldürme planı yaptığına ait haberleri destek göstererek can güvenliğine vurgu yapmıştı.

10 Aralık 2021’de Yüksek Mahkeme, verilen teminatları kâfi bularak alt mahkemenin kararını bozmuş ve Assange’ın ABD’ye iade edilebileceğine hükmetmişti. Bunun üzerine Assange’ın savunma takımı, davayı Yargıtaya taşımak için Yüksek Mahkemeye müsaade müracaatında bulunmuştu.

Yargıtay da 14 Mart’ta verdiği kararla Assange’ın ABD’ye iade edilebileceği istikametindeki karara itirazını reddetmişti.

20 Nisan’da da Westminster Sulh Ceza Mahkemesi’nin iadeye hükmetmesiyle mevzu son karar için İçişleri Bakanı Priti Patel’in önüne gitmişti.

Bakan Patel, 17 Haziran’da Assange’ın ABD’ye iade edilmesi kararını imzalamıştı, WikiLeaks de karara itiraz edeceğini açıklamıştı.

 

 

Related Posts

CHP’li Aylin Nazlıaka: ‘Sandık gelecek, saray sistemi bitecek’

CHP Bayan Kolları Genel Lideri Aylin Nazlıaka, YaşamHak otobüsü ile hafta sonu gittiği Kırşehir’de gündeme ait açıklamalar yaptı. Neşet Ertaş …

AK Parti MKYK toplanıyor! KPSS tartışmaları, dar gelirli için adımlar gündemde

MKYK’da şaibe nedeniyle KPSS’nin iptal edilmesi en önemli gündem olacak. KPSS’nin yanısıra ekonomide atılan adımlar da AK Parti MKYK’da ele …

Bahçeli: Zillet ittifakı PKK’nın kanlı istikametinde

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Uludere ziyaretinde yaptığı açıklamalara reaksiyon gösterdi. Bahçeli …

Maç sonu değerlendirmelerde bulunan Rıdvan Dilmen: Bu sezon dört büyükler yarışır

Süper Lig’in 1. haftasında Antalyaspor- Galatasaray ile karşılaştı. Maçı TV8,5 ekranlarında yayınlanan Yüzde Yüz Futbol programında Rıdvan …

İsrail’in akınları durmuyor: Sirenler çalıyor, akşam saatlerinde ateşkes bekleniyor

İsrail ordusundan yapılan açıklamaya nazaran, askeri uçaklar, İslami Cihad’ın roket ve havan fırlatma noktası olduğu gerekçesiyle üç başka …

İsrail’in saldırdığı Gazze Şeridi’nde meyyit sayısı 32’ye yükseldi

Filistin Sıhhat Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in Gazze’ye yönelik hücumları nedeniyle yaşanan kayıplara ait bilgi verildi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.