Akşener’e kötü haber… İYİ Parti kurucular kurulunda istifalar sürecek

14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinde büyük bir hezimet yaşayan CHP ve İYİ Parti’deki “değişim” sancısına rağmen Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener’in ısrarla parti içi muhalefete karşı derinden sürdürdükleri tasfiye çalışmaları tabanda büyük kopuşlara sebep oluyor.

2. tur seçimleri sonrasında CHP’de ciddi bir hesaplaşma yaşanırken “kurucu” değerlerinin bir bir yok olduğu bugüne kadar 200 kurucusundan 70’den fazlasının istifa ettiği İYİ Parti’de bir dağılmanın önüne geçilemiyor.

İYİ PARTİ’DE ESKİ GİK’TEN 29 KİŞİ LİSTEYE ALINMADI

İYİ Parti kurultayında, 50 üyeden oluşan GİK ve 11 üyeden oluşan MDK seçildi. Kurultayda genel başkan Meral Akşener’in hazırladığı blok liste oylanırken, eski GİK’ten 29 kişi yeni listede yer alamadı.

YENİ GİK’TYE PATİ İÇİN MUHALEFET EGALE EDİLDİ

Yeni GİK’te parti içi muhalefeti kamuoyunda dile getirmek için Ortak Akıl Platformu adıyla kurulan platformun sözcüsü Ethem Baykal da yeni dönemde MDK listesinde yer alamadı.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre bazı partili kaynaklar, yeni listelere tepki göstererek partinin Kurucular Kurulu’nun kırgın olduğunu ve istifaların süreceğini ileri sürdü.

Ethem Baykal Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada “Birtakım istifalar vardı. O istifaları önlemek için kendi kurduğumuz partimize ‘kıyamadık’. O nedenle aday çıkarmadık. Aday çıkarsaydık genel başkanın dün yaptığı sert konuşmayla birlikte daha gerilimli bir ortam oluşabilirdi. Delegeyi ele geçirebilirsiniz. Ancak her şeyi yapamazsınız. Türk milletine rağmen bir yere varmak mümkün değil” dedi.

“KILIÇDAROĞLU İLE AKŞENER’IN POLİTİKALARI OTOMATIK PİLOTA BAĞLANMIŞTIR. İSTESELER DE AYRILAMAZLAR”

Akşener’in CHP’ye yönelik sözlerine ilişkin konuşan Baykal, “Seçim yaklaştığında pazarlığı artırarak ittifaka girmek durumunda kalacaklar. Kılıçdaroğlu ile Akşener’in politikaları otomatik pilota bağlanmıştır. İsteseler de ayrılamazlar” dedi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx