BİM, rekabet cezasının iadesi için başvuracak

BİM Rekabet Kurulu’na yaptığı yargı başvurusunu geri çekecek, 718 milyon liralık cezanın 360 milyon TL’sinin iadesi için başvuracak.

BİM tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada; Rekabet Kurulu’nun yargı sürecinden feragat edilmesi kaydıyla, 31.12.2022 tarihinden önce verilen Rekabet Kurulu cezalarını da kapsayacak şekilde yapılandırma imkanı verildiği belirtilerek, ilgili İdare’ye başvuru yapılacağı ve istinaf aşamasında olan idari yargı sürecinden feragat edileceği ifade edildi.

BİM, bu çerçevede 2022 yılı içerisinde peşin ödenen 718 milyon liralık cezanın 360 milyon TL’sinin iadesi için başvuracağını açıkladı. Açıklamaya göre, alınacak tutar şirket mali tablolarına gelir olarak yansıtılacak.

Ne olmuştu?

Rekabet Kurumu, market zincirleriyle ilgili ortak tedarikçiler aracılığıyla dolaylı temaslar yoluyla fiyatların veya fiyat artışlarının koordinasyonunun sağlandığı, yine ortak tedarikçiler aracılığıyla geleceğe yönelik fiyatlar, fiyat artış tarihleri, dönemsel aktiviteler ve kampanyalar gibi rekabete hassas bilgilerin paylaşıldığı, fiyat indirimine giden veya pazar genelinde fiyatların arttığı dönemde henüz fiyat artışı yapmayan perakendecilerin fiyatlarına tedarikçiler aracılığıyla müdahale edilmek suretiyle söz konusu fiyatların tüketiciler aleyhine yükseltilmesinin sağlandığı, rakip fiyatlarının yükselmemesi halinde ürün özelinde fiyat düşürme (bozma) gibi çeşitli stratejiler yoluyla teşebbüsler arasındaki danışıklılığa uyumun sürekli olarak gözetildiği saptandı bulgusuna ulaşmıştı.

Böylelikle adı geçen perakendecilerin satışa sundukları pek çok ürünün perakende satış fiyatlarının tespiti amacına sahip, topla-dağıt karteli niteliğindeki anlaşmalar veya uyumlu eylemlerle kanunun 4. maddesini ihlal ettikleri belirlendi. Bu nedenle adı geçen teşebbüslere idari para cezası uygulanması gerektiğine, ancak 2021’deki Kurul kararı ile ceza verildiğinden, “aynı fiilden dolayı iki kez yargılama olmaz” hukuk genel ilkesi çerçevesinde söz konusu teşebbüsler bakımından mevcut soruşturma kapsamında yeni bir idari para cezasına hükmedilmesine yer olmadığına karar verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx