Binance’e Bitcoin Yığılıyor! BTC İçin Bu Dipler Konuşuluyor!

Veriler, 1.750 BTC’nin madencinin cüzdanından çıktığını ve bunun da rezervde bir düşüşe neden olduğunu gösteriyor. Bu arada, analistler Bitcoin için derin dalışlardan bahsediyor!

Madenciler Binance’e 1.750 Bitcoin kaydırdı; Dump mı geliyor?

Bitcoin (BTC) geçtiğimiz gün neredeyse %3’lük bir artış kaydetti. Ancak veriler, madencilerin varlıklarının bir kısmını kripto borsasına aktarmak için mükemmel zamanı seçtiklerini gösteriyor.Verilere göre, 1.750 Bitcoin’in madencinin cüzdanından çıktı. Böylece, madenci rezervlerinde bir düşüşe neden oldu. Cüzdan adresi bu 48 milyon dolar değerindeki BTC’yi dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance’e yatırdı. Bu hareket, madencilerden satış baskısı gelebileceğini gösteriyor.

LookOnChain, aynı cüzdan adresinin 21 Nisan 2023 tarihinde 5.791 Bitcoin (yaklaşık 163 milyon dolar değerinde) yatırdığını vurguluyor. Bunun ardından BTC fiyatının 5 saat içinde yaklaşık %3 oranında düştüğünü de ekliyor.

Madenci cüzdanının 1 Aralık 2022 tarihinde 10 bin Bitcoin (yaklaşık 171 milyon dolar değerinde) aldığı bildirildi. BTC o tarihte ortalama 17.101 dolar fiyattan işlem görüyordu. Ancak, cüzdan şu anda yaklaşık 2.459 BTC tutuyor. Ayrıca, yaklaşık 107 milyon dolar kârda.

Bitcoin, mevcut seviyelerden %50’nin üzerinde düşecek!

Popüler kripto analisti Benjamin Cowen, Bitcoin’in (BTC) mevcut seviyelerden daha da aşağı ineceği konusunda uyarıyor. Cowen, 2023’ün geri kalanında Bitcoin’in muhtemelen 12.000 ila 35.000 dolar arasında değişeceğini söylüyor. Analistin öngörüsü doğruysa, BTC mevcut fiyatlardan aralığın dibine kadar %50’den fazla düşebilir. Aynı zamanda %30’un üzerinde değer kazanarak aralığın en üst seviyesine çıkması olası. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Benim genel tahminim BTC’nin bu yılı 12.000 ila 35.000 dolar aralığında geçireceği yönünde. Elbette bu konuda kolaylıkla yanılabilirim. Ama eğer misafirim olmak isterseniz, genel olarak önereceğim şey budur.

Cowen’a göre, BTC’nin bu yılın ikinci yarısında olumsuz hava nedeniyle daha düşük seviyelerde işlem görmesi muhtemel. Analist, bu konudaki görüşlerini ise şu şekilde ifade ediyor:

Bitcoin bu yıl yükselecekse, bunun yılın ilk yarısında gerçekleşeceğini tahmin ediyorum. Çünkü yılın ikinci yarısı, tıpkı 2019’da gördüğümüz gibi, muhtemelen daha çok resesyon olasılıklarının gerçekten artmasıyla ilgili bir anlatı olacak…Bu yüzden yılın ikinci yarısının BTC için yine çoğunlukla düşüşle geçeceğini düşünüyorum.

Önümüzdeki haftalarda BTC’de %40’lık bir düşüş

Kripto para meraklıları ve traderları, Bitcoin’in son fiyat düşüşünden sonraki performansını yakından izliyor. Analist Miles Deutscher’e göre, BTC tipik olarak bir düşüşün ardından geçici bir ralli yaşıyor. Ayrıca analist, bunu 5-8 hafta sonra yeni bir düşük seviyenin takip edeceğini söylüyor. Deutscher’in analizi, 2020 yılında Bitcoin’in fiyatının başlangıçta yükseldikten sonra 59 gün içinde %56 oranında düştüğünü gösteriyor. Benzer şekilde 2021’de Bitcoin’in fiyatı 47 gün içinde %24, 2022’de ise 40 gün içinde %42 oranında düştü.

BTC’nin ilk rallisinden sonraki tarihsel kalıpları / Kaynak: Miles Deutscher

Bununla birlikte, BTC 26.800 dolardan işlem görürken, %20’lik bir kayıp yaşarsa, fiyatı muhtemelen 21.440 dolara düşecek, %30’luk bir kayıpta ise 18.760 dolara düşecek. 40’lık bir düşüş, 16.080 dolarlık bir fiyat anlamına geliyor. Bu da potansiyel olarak Bitcoin’i 2022 ayı piyasasının en düşük noktasına geri götürmesi demek.

2023 BTC için en iyi yıl mı olacak?

Öte yandan, kripto analisti Adrian Zdunczyk’e göre, tarihsel veriler seçim öncesi yılların Bitcoin için en iyi performans gösteren yıllar olduğunu ve 2023’te boğa koşusu şansının %98,8 olduğunu gösteriyor. Yılın en kötü altı ayı genellikle Mayıs ayıyla başlıyor. Bununla birlikte, Zdunczyk önümüzdeki aylarda bir yükseliş eğiliminin ortaya çıkacağına inanıyor.

Haftalık grafiğe bakıldığında, Zdunczyk Bitcoin’in şu anda 200 haftalık trende tam bir geri dönüş yaşadığını ve ortalama dönüşü tamamladığını belirtiyor. Bitcoin ve S&P 500 arasında güçlü bir korelasyon (0,42) mevcut. Bununla birlikte BTC, 25.000 dolar yakınındaki kritik desteği koruyor. Ancak, bu destek seviyesi kırılırsa, BTC’nin 20.000 doların altına düşmesi mümkün.

Ayrıca Zdunczyk, BTC’nin 30.000 doların altında kalması halinde daha fazla düşüşün mümkün olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, 200 günlük taban çizgisinin başarılı bir şekilde yeniden test etmesinin ardından, destek seviyesi birden fazla teknikle onay gördü. Bu arada, 50 günlük ortalama volatilitede bir bozulma yaşandı. Böylece, uzun vadeli eğilim geçici olarak tükendi. Zdunczyk’in analizi, teknik kırılma hedefi 22.000 dolarda net bir baş ve omuz formasyonunun tamamlandığını gösteriyor. Ancak, formasyonun devamı halinde 35.000 doların üzerinde kademeli bir ralli mümkün.

BTC’nin BPRO göstergesi / Kaynak: Adrian Zdunczyk

Yukarıdaki grafiğe göre, BirbicatorPRO (BPRO) analizi tarafından desteklenen yerel direnç şu anda 28.000 dolar seviyesinde. Ayılar, bu seviyenin üzerinde güçlü bir kapanış olana kadar kontrolü elinde tutuyor. Boğaların, daha güvenilir bir yükseliş eğilimi için 30.000 doların üzerinde kararlı bir kırılma beklemesi gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir