Doların Dünyadaki Yükselişi TL Karşında Sürecek mi?

Dolar endeksinde görülen yükseliş seyri TL için ne anlama geliyor? Doların dünyadaki değer kazancını gösteren dolar endeksinde güçlenme dolar/TL’nin de yükselmesine neden olacak mı?

ABD Merkez Bankası Fed, geçen hafta eylül toplantısında faizleri değiştirmemesine karşın ‘şahin’ mesajlar vermiş, dolar endeksinde de güçlenme görülmüştü.

Fed’in 2023 yılı sonuna dek bir faiz artımı daha yapması beklenirken, faizlerin de beklenenden daha uzun süre yüksek kalabileceği beklentileri görülüyor.

Piyasalarda bu beklentilerle, altın güç kaybederken, ABD tahvil faizlerinde de yükseliş görülüyor.

ABD’nin 2 ve 10 yıllık tahvil faizlerinin 2007 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaşması ve altının onsunun 1.909 dolara kadar geri çekilmesi izleniyor.

ABD Doları’nın Euro, Japon Yeni, İngiliz Sterlini, Kanada Doları, İsveç Kronu ve İsviçre Frangı’ndan oluşan 6 para birimine karşı değerini ölçen dolar endeksi güçlenirken, 106,19 seviyesine kadar yükselmesi de son 10 ayın zirvesi olunca dikkat çekti.

Ekonomim’de Şenay Zeren’in aktardığına göre, bu durumun dolar/TL’ye etkileri de izleniyor. Doların TL karşısında Fed’in ertesi günü TCMB’nin de piyasa beklentilerine paralel yaptığı 500 baz puan faiz artırımına karşın sakinlemediği görülüyor.

Dolar, TL karşısında 27,45 ile piyasanın sığ olduğu saatlerde tarihi zirvesini yenilenirken, gün sonunda da yaklaşık yüzde 0,20 primle 27,25 seviyelerinde işlem gördü.

Dolar endeksinde yükselişin sürmesi beklenirken, ekonomik veriler de öne çıkıyor.

Türkiye için değerlendirildiğinde döviz kurlarında yükselişe yönelik hareketlerin artabileceği öngörülüyor.

Dolar endeksinde, Morgan Stanley analistleri 108 seviyesine kadar yükseliş beklerken, ING analistleri de Fed’in bir faiz artırımı daha yapabileceği düşüncesiyle dolar endeksinin yükselmesini bekliyor.

“TL üzerindeki baskı artabilir”

Ata Yatırım Hazine Direktörü Yalaz Özkanlı, ‘Yüksek ABD faizleri, gelişmekte olan ülkeler için fon akımlarının zayıflaması anlamına geleceğinden Türkiye gibi cari denge konusunda nispeten daha kırılgan ülkeler için dış kaynak sorunlarını gündeme getirebilecektir’ derken, dolar endeksinin güçlü seyrinin TL üzerinde de baskıyı artıracağını öngörüyor.

“Rasyonel politakalara döndük ancak yol uzun”

Dinamik Yatırım Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş da dolar endeksindeki yükselişte ABD borçlanmasına dair tahvil getirilerindeki yükselişin etkili olduğunu düşünürken, Türkiye’de rasyonel politikalara dönüş olsa da istenilen noktaya ulaşmak için mesafe olduğunu ve bunun da döviz kurlarına yansımasının sınırlı olacağını belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx