En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Emeklinin ocak zam oranı netleşti

Emekli maaşlarına yapılacak ek zam, hem enflasyon hem de refah payını dikkate alacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emeklilere oransal artışla iyileştirme yapılacağını belirtti. AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım da Meclis açılır açılmaz emekliler için ciddi bir iyileştirme yapılacağını duyurdu.

Orta Vadeli Program’da yüzde 65 olan yılsonu enflasyon tahmini ile belirlenecek zam oranına göre memur, işçi ve Bağ-Kur emekli maaşı toplamda yüzde 25 oranında zam alacak. En düşük emekli aylığı olan 7 bin 500 lira da yılbaşında artırılacak ve 10 bin 332 liraya yükselecek. Emeklilere bin 100 lira olan bayram ikramiyeleri de artacak.

3 OCAKTA BELLİ OLACAK

Emekli zammında, prim-aylık dengesizliğinin giderilecek, refah payı ya da seyyanen zam yapılacak. Emekli zammı da 7 bin 500-10 bin, 10 bin-15 bin, 15 bin-20 bin ve 20 bin üzerine kademeli olarak belirlenecek. Emekliler yeni yılda enflasyon zammıyla gelen kesin artış oranını ise 3 Ocak’ta öğrenecek.

Sabah Gazetesi’nde yer alan habere göre, Emeklilere yapılacak ilave artışın ocak ayı itibarıyla yürürlüğe girmesi bekleniyor. Refah payı da dikkate alınarak oransal artışla iyileştirme yapılması birinci seçenek arasında bulunuyor. Ocak ayı beklenmeden ara zammında yapılması gündemde olurken; memurlara olduğu gibi emeklilere de seyyanen bir artış yapılması da seçenekler arasında yer alıyor.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

7bin 500 lira olan en düşük emekli aylığının da yılbaşında artırılması bekleniyor. Cepte olan enflasyon artışına göre en düşük emekli aylığına yüzde 37,76 zam durumunda 7500 liralık tutar 10 bin 332 liraya yükselecek.

Emeklilere bin 100 lira olan bayram ikramiyeleri de artacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin taban maaşından itibaren aylıklarda kademeli artışla daha az maaş alan emekliye verilecek zam oranı daha yüksek olacak.

KADEMELİ ARTIŞ GÜNDEMDE

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin taban maaşından itibaren aylıklarda kademeli artışla daha az maaş alan emekliye verilecek zam oranı daha yüksek olacak. Emekli zammı da 7 bin 500-10 bin, 10 bin-15 bin, 15 bin-20 bin ve 20 bin üzerine kademeli olarak belirlenecek. Emekli ve memur maaşlarının baştan sona değişeceği maaş zammına refah payı ve seyyanen artışın söz konusu olması bekleniyor. Emekliler yeni yılda enflasyon zammıyla gelen kesin artış oranını ise 3 Ocak’ta öğrenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx