Fransız vekil bile İsrail’e isyan etti: Bir halkı topyekun haritadan silmek istiyorlar

İşgalci İsrail ordusu, 26 gündür abluka altındaki Gazze Şeridi’nde, bebek, çocuk, yaşlı, hasta ayırt etmeksizin savunmasız Filistinli sivilleri yüksek tesirli bombardımana tutarak katlediyor. Yaşanan insan kıyımı Siyonist destekçisi Batı’da bile infiale neden oldu.

“GAZZE, SAVAŞ SUÇLUSU İSRAİL’İN BOMBARDIMANI ALTINDA”

Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Partisi Milletvekili Thomas Portes, X sosyal medya platformu üzerinden yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının savaş suçu teşkil ettiğini ifade etti.

“BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU ÇOCUK, KADIN VE YAŞLI”

Gazze’ye yönelik saldırılarda çok sayıda kişinin katledildiğini, “Büyük çoğunluğu çocuk, kadın ve yaşlılardan oluşan binlerce ölü var.” ifadeleriyle dikkat çeken Portes, Yahudi yerleşimcilerin Batı Şeria’da 100’den fazla Filistinliyi öldürdüğünü aktardı.

“BİR HALKI HARİTADAN SİLMEK İSTİYORLAR”

Portes, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına işaret ederek, “Bir halkı (Filistin) topyekun haritadan silmek istiyorlar.” serzenişinde bulundu.

İSRAİL’İN GAZZE’YE YÖNELİK SOYKIRIMINDA SON DURUM

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, “Aksa Tufanı” operasyonuyla, İsrail’in Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrailli yetkililer, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 315’i asker 1400’den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

31 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda öldürülen İsrail askeri sayısı 15’e yükseldi.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Gazze’de el-Kassam Tugayları’nın elinde 240 İsrailli esir olduğunu kaydetti.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırılarında 3 bin 648’si çocuk, 2 bin 290’ı kadın olmak üzere 8 bin 796 Filistinlinin öldürüldüğünü, 22 bin 219 kişinin yaralandığını bildirdi.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında ise 130 Filistinli öldü, yaklaşık 2 bin Filistinli yaralandı.

İsrail ordusu, Gazze’ye 26 Ekim’de karadan sınırlı operasyonları genişletmeye başlayıp hava saldırılarının dozunu daha da artırdı.

Gazze’de binlerce yaralı ile sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusu tarafından hedef gösterildi.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 48 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx