Özgür Özel, Şeyh Sait tartışmasına girdi, ortalık karıştı: Muharrem İnce ve Yılmaz Özdil tepkili… Kim ne dedi?

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TV100 yayınında Candaş Tolga Işık’ın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Işık’ın, “DEM Partisi Şeyh Sait’e destek açıklaması yaptı, İYİ Parti de soru önergesi verdi. CHP olarak siz bu tartışmaya nasıl bakıyorsunuz?” sorusuna Özel şu yanıtı verdi:

“Biz CHP olarak, Cumhuriyet’e, Cumhuriyet’in kurucu kadrolarına, kurucu babalarına saygılıyız. Cumhuriyet’in geçmiş döneminde yaşanmış acılar varsa bu acıları tartışmanın sıcak siyasetin alanı değil, tarihçilerin alanı olduğunu değerlendiriyoruz. Bu mevzu ile ilgili sürekli dönüp yaraları kaşımanın kimseye faydası olmadığını düşünüyoruz.”

ÖZGÜR ÖZEL: SAYGI DUYMAK GEREKİR

Özel “Sizce Şeyh Sait hain mi, kahraman mı?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Şeyh Sait isyanının kendi konjonktüründe Cumhuriyet’e karşı ayaklanma olduğunu biliyorum. Ama bu ayaklanmanın bastırılması sırasında oluşmuş sorunlar, bugün bazı torunların kalbini acıtıyorsa o acıya saygılı olmak gerekir. Ama tarihten ders çıkarmak lazım.”

MUHARREM İNCE: “BEN, MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN TARAFINDAYIM”

Memleket Partisi Lideri Muharrem İnce, Özel’in açıklamalarının ardından sosyal medyada konuya ilişkin paylaşımda bulundu.

İnce, “Şeyh Sait haindir. Bu konuda çok netim. Ben, Mustafa Kemal Atatürk’ün tarafındayım!” dedi.

YILMAZ ÖZDİL: KUBİLAY’IN KATİLLERİNİN ACISINA DA SAYGI DUYALIM MI?

Gazeteci Yılmaz Özdil, CHP Genell Başkanı Özgür Özel’in Şeyh Sait açıklamasına ilişkin paylaşım yaptı.

Özdil şu ifadeleri kullandı:

“CHP’deki değişimin sınırlarını netleştirmek için soruyorum… Kubilay’ın kafasını testere ağızlı bağ bıçağıyla gövdesinden ayırıp, sırığın ucuna saplayarak sokak sokak dolaştıran derviş mehmetin acısına da saygı duymamız gerekiyor mu, yoksa sadece şeyh saitin acısına saygı duymamız yeterli mi?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx