Uluslararası Af Örgütü’nden İsrail’in sivil konvoyuna saldırısına tepki

İngiltere merkezli örgütün X hesabından yapılan paylaşımda, sivillere Gazze’nin kuzeyini terk etme baskısı yapan İsrail’in belirlediği “güvenli rotada” 13 Ekim’de gerçekleşen saldırıya ait 6 görüntünün örgüt tarafından doğrulandığı bildirildi.

“ÇOCUKLAR, KADINLAR, YAŞLILAR, HAMİLE KADINLAR VE ENGELLİ KİŞİLER BU YOLCULUĞU YAPAMAZLAR”

İsrail ordusunun hastanelere ve uluslararası örgütlere Gazze’nin kuzeyini terk etme uyarısı yaptığı ve bu amaçla havadan bildiriler attığı kaydedilen açıklamada, “Bu neredeyse imkansızdır. Ulaşım olmadan çocuklar, hastalar, yaşlılar, hamile kadınlar ve engelli kişiler bu yolculuğu yapamazlar.” ifadelerine yer verildi.

KONVOYA YÖNELİK HAVA SALDIRISINDA EN AZ 70 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ: ACIMASIZ ÖRNEĞİDİR

Açıklamada, aralarında çocuk, kadın ve engellilerin de bulunduğu yaklaşık 30 kişiyi taşıyan bir kamyon ile 8 aracın saldırıya uğradığı belirtilerek, şunlar kaydedil:

“Alana gelen ambulanslar da ikinci saldırıda vuruldu, kurtarma görevlileri yaralandı. En az 70 kişi öldü. Bu, Gazze’deki sivillerin gidecek güvenli hiçbir yeri olmadığının bir başka acımasız örneğidir. Gitseler de gitmeseler de öleceklerinden korkuyorlar.”

“SİVİLLERİN YARDIMLARA ERİŞİMİ SAĞLANMALIDIR”

İsrail’in sivillere Gazze’nin kuzeyini boşaltma baskısı yapmasının uluslararası insani yasalara aykırı olduğunun altı çizilen açıklamada, “Sivillerin güvenliğe, tıbbi bakıma ve yardımlara erişimi sağlanmalıdır.” değerlendirmesine yer verildi.

Açıklamada, zaten çökme eşiğinde olan hastanelerin boşaltılması yönündeki baskıların da kabul edilemeyeceği vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx